Jeffco Public Schools
 
Volleyball: Varsity Fall 2019 Schedule    (as of 06-18-19)
 
Type  Time  Home/Host  Opponent  Location  Comments
Thursday, Aug 22, 2019
Match  6:30PM  Bear Creek  Palmer High School  Bear Creek High School         
Friday, Aug 23, 2019
Match  6:30PM  Arvada West  Boulder  Arvada West High School         
Match  6:30PM  D'Evelyn  Thomas Jefferson  D'Evelyn High School         
Game  6:30PM  Dakota Ridge  Vista Ridge  Dakota Ridge High School         
Match  6:30PM  Evergreen  Ralston Valley  Evergreen High School         
Saturday, Aug 24, 2019
Tournament  TBD  Thornton  Wheat Ridge  Thornton High School         
Scrimmage  8:00AM  Chaparral  Ralston Valley  Chaparral High School         
Monday, Aug 26, 2019
Match  6:30PM  Holy Family  D'Evelyn  Holy Family High School         
Tuesday, Aug 27, 2019
Match  6:00PM  Ponderosa  Columbine  Ponderosa High School         
Match  6:30PM  Legacy  Arvada West  Legacy High School         
Game  6:30PM  Abraham Lincoln  Alameda International  Abraham Lincoln High School         
Match  6:30PM  Prairie View  Ralston Valley  Prairie View High School         
Game  6:30PM  Mullen  Dakota Ridge  Mullen High School         
Match  6:30PM  Bear Creek  Evergreen  Bear Creek High School         
Match  6:30PM  Highlands Ranch  Lakewood  Highlands Ranch High School         
Wednesday, Aug 28, 2019
Match  TBD  Monarch  Pomona  Monarch High School         
Match  6:30PM  D'Evelyn  Chatfield  D'Evelyn High School         
Thursday, Aug 29, 2019
Game  6:30PM  Wheat Ridge  Weld Central  Wheat Ridge High School         
Match  6:30PM  Poudre  Arvada West  Poudre High School         
Game  6:30PM  Denver West  Alameda International  Denver West High School         
Game  6:30PM  Standley Lake  Conifer  Standley Lake High School         
Match  6:30PM  Denver South  Bear Creek  Denver South High School         
Match  6:30PM  Fort Lupton  Green Mountain  Fort Lupton High School         
Match  6:30PM  Ralston Valley  Denver East  Ralston Valley High School         
Friday, Aug 30, 2019
Invitational  TBD  Regis Jesuit Girls  Columbine,
Green Mountain,
Pomona 
Gold Crown Field House-Denver         
Saturday, Aug 31, 2019
Invitational  TBD  Regis Jesuit Girls  Columbine,
Green Mountain,
Pomona 
Gold Crown Field House-Denver         
Tournament  TBD  Thornton  Golden,
Standley Lake 
Thornton High School         
Thornton Tournament
Tuesday, Sep 3, 2019
Game  6:00PM  Alameda International  John F. Kennedy  Alameda International High School         
Game  6:00PM  Northglenn  Standley Lake  Northglenn High School         
Match  6:00PM  Lakewood  Denver East  Lakewood High School         
Match  6:30PM  Highlands Ranch  Bear Creek  Highlands Ranch High School         
Match  6:30PM  Mullen  Arvada West  Mullen High School         
Match  6:30PM  Discovery Canyon  D'Evelyn  Discovery Canyon High School         
Game  6:30PM  Fairview  Chatfield  Fairview High School         
Game  6:30PM  Frederick  Littleton  Frederick High School         
Game  6:30PM  Rangeview  Dakota Ridge  Rangeview High School         
Match  6:30PM  Jefferson  Estes Park  Jefferson High School         
Match  6:30PM  Westminster  Green Mountain  Westminster High School         
Match  6:30PM  Pomona  Thornton  Pomona High School         
Wednesday, Sep 4, 2019
Match  6:30PM  Ralston Valley  Brighton  Ralston Valley High School         
Game  6:30PM  Arvada  Denver West  Arvada High School         
Thursday, Sep 5, 2019
Match  6:00PM  Douglas County  Bear Creek  Douglas County High School         
Game  6:00PM  Sheridan  Alameda International  Sheridan High School         
Match  6:00PM  Lakewood  Legend  Lakewood High School         
Match  6:30PM  Columbine  Legacy  Columbine High School         
Match  6:30PM  Arvada West  Monarch  Arvada West High School         
Game  6:30PM  Boulder  Dakota Ridge  Boulder High School         
Match  6:30PM  Valor Christian  D'Evelyn  Valor Christian High School         
Game  7:00PM  Conifer  Golden  Conifer High School         
Friday, Sep 6, 2019
Invitational  TBD  Glenwood Springs  Littleton  Glenwood Springs High School         
Demon Invitational
Match  6:00PM  Rock Canyon  Columbine  Rock Canyon High School         
Saturday, Sep 7, 2019
Invitational  TBD  Mesa Ridge  Conifer  Mesa Ridge High School         
Invitational  TBD  Overland  Standley Lake  Overland High School         
Overland Tournament
Invitational  TBD  Glenwood Springs  Littleton  Glenwood Springs High School         
Demon Invitational
Tuesday, Sep 10, 2019
Match  TBD  Horizon High School  Pomona  Horizon High School         
Game  6:00PM  Alameda International  Pinnacle  Alameda International High School         
Game  6:00PM  Thornton  Standley Lake  Thornton High School         
Match  6:30PM  Columbine  Liberty  Columbine High School         
Match  6:30PM  Rocky Mountain  Ralston Valley  Rocky Mountain High School         
Match  6:30PM  Arvada West  Mountain Range  Arvada West High School         
Match  6:30PM  Eaglecrest  Lakewood  Eaglecrest High School         
Match  6:30PM  The Academy  Jefferson  The Academy         
Game  7:00PM  Conifer  Evergreen  Conifer High School         
Wednesday, Sep 11, 2019
Game  6:30PM  Wheat Ridge  Fort Morgan  Widefield High School         
Match  6:30PM  D'Evelyn  Elizabeth  D'Evelyn High School         
Game  6:30PM  Chatfield  Fort Collins  Chatfield High School         
Game  6:30PM  Manual  Arvada  Manual High School         
Game  6:30PM  Golden  Erie  Golden High School         
Thursday, Sep 12, 2019
Match  TBD  Fossil Ridge High School  Pomona  Fossil Ridge High School         
Game  6:00PM  Douglas County  Dakota Ridge  Douglas County High School         
Match  6:30PM  Bear Creek  Castle View  Bear Creek High School         
Match  6:30PM  Heritage  Columbine  Heritage High School         
Match  6:30PM  Arvada West  Horizon High School  Arvada West High School         
Match  6:30PM  Green Mountain  Machebeuf  Green Mountain High School         
Match  6:30PM  Ralston Valley  Cherry Creek  Ralston Valley High School         
Game  6:30PM  Littleton  Conifer  Littleton High School         
Match  6:30PM  Jefferson  Lake County  Jefferson High School         
Friday, Sep 13, 2019
Game  6:30PM  Chatfield  Cherokee Trail  Chatfield High School         
Saturday, Sep 14, 2019
Invitational  TBD  Cherry Creek  Arvada West,
Bear Creek,
Lakewood 
Cherry Creek High School         
Tournament  8:00AM  Lewis-Palmer  Ralston Valley  Lewis-Palmer High School         
Tournament  9:00AM  Arvada  Aurora West College Preparatory Academy,
,
Alameda International,
Bruce Randolph,
Denver North,
Denver West,
Riverdale Ridge 
Arvada High School         
Match  12:00PM  Mitchell  Jefferson  Mitchell High School         
Tuesday, Sep 17, 2019
Game  6:00PM  Alameda International  Arvada  Alameda International High School         
Game  6:00PM  Conifer  Riverdale Ridge  Conifer High School         
Match  6:00PM  Jefferson  Pinnacle  Jefferson High School         
League Match  6:30PM  Evergreen  Wheat Ridge  Evergreen High School         
League Match  6:30PM  Littleton  Golden  Littleton High School         
League Match  6:30PM  D'Evelyn  Green Mountain  D'Evelyn High School         
Match  6:30PM  Columbine  Arapahoe  Columbine High School         
Game  6:30PM  Dakota Ridge  Denver South  Dakota Ridge High School         
Wednesday, Sep 18, 2019
Match  6:30PM  Prairie View  Pomona  Prairie View High School         
Thursday, Sep 19, 2019
Game  6:00PM  Fort Lupton  Alameda International  Fort Lupton High School         
Game  6:00PM  Englewood  Conifer  Englewood High School         
Match  6:00PM  Platte Canyon  Jefferson  Platte Canyon         
League Match  6:30PM  Golden  Evergreen  Golden High School         
League Match  6:30PM  Wheat Ridge  Green Mountain  Wheat Ridge High School         
League Match  6:30PM  Standley Lake  D'Evelyn  Standley Lake High School         
Game  6:30PM  Chatfield  Denver East  Chatfield High School         
Game  6:30PM  Littleton  John F. Kennedy  Littleton High School         
League Match  6:30PM  Arvada  Skyview  Arvada High School         
Friday, Sep 20, 2019
Match  6:00PM  Lakewood  Fruita Monument  Lakewood High School         
Saturday, Sep 21, 2019
Match  1:00PM  Lakewood  Grand Junction  Lakewood High School         
Tuesday, Sep 24, 2019
Game  6:00PM  Skyview  Alameda International  Skyview High School         
Match  6:00PM  Ralston Valley  Air Academy  Ralston Valley High School         
Game  6:00PM  Conifer  Weld Central  Conifer High School         
League Match  6:30PM  Littleton  Evergreen  Littleton High School         
League Match  6:30PM  Green Mountain  Standley Lake  Green Mountain High School         
League Match  6:30PM  D'Evelyn  Wheat Ridge  D'Evelyn High School         
League Match  6:30PM  Arvada  Fort Lupton  Arvada High School         
Match  6:30PM  Denver East  Columbine  Denver East High School         
Match  6:30PM  Skyline  Pomona  Skyline High School         
Wednesday, Sep 25, 2019
Game  6:00PM  Alameda International  Englewood  Alameda International High School         
Thursday, Sep 26, 2019
Game  6:00PM  Conifer  Fort Lupton  Fort Lupton High School         
Match  6:00PM  KIPP Collegiate  Jefferson  KIPP Collegiate High School         
League Match  6:30PM  Evergreen  Green Mountain  Evergreen High School         
League Match  6:30PM  Golden  D'Evelyn  Golden High School         
League Match  6:30PM  Lakewood  Pomona  Lakewood High School         
League Match  6:30PM  Columbine  Bear Creek  Columbine High School         
League Match  6:30PM  Dakota Ridge  Valor Christian  Dakota Ridge High School         
League Match  6:30PM  Chatfield  Arvada West  Chatfield High School         
League Match  6:30PM  Weld Central  Arvada  Weld Central High School         
Monday, Sep 30, 2019
Game  6:00PM  Alameda International  Aurora Central  Alameda International High School         
League Match  6:30PM  Standley Lake  Littleton  Standley Lake High School         
Tuesday, Oct 1, 2019
Game  6:00PM  Alameda International  Weld Central  Alameda International High School         
Match  6:00PM  Jefferson  Middle Park  Jefferson High School         
League Match  6:30PM  D'Evelyn  Evergreen  D'Evelyn High School         
League Match  6:30PM  Wheat Ridge  Standley Lake  Wheat Ridge High School         
League Match  6:30PM  Golden  Littleton  Golden High School         
League Match  6:30PM  Ralston Valley  Bear Creek  Ralston Valley High School         
League Match  6:30PM  Lakewood  Valor Christian  Lakewood High School         
League Match  6:30PM  Columbine  Arvada West  Columbine High School         
League Match  6:30PM  Dakota Ridge  Chatfield  Dakota Ridge High School         
League Match  6:30PM  Arvada  Englewood  Arvada High School         
Game  7:00PM  Skyview  Conifer  Skyview High School         
Wednesday, Oct 2, 2019
Match  6:00PM  Jefferson  Sheridan  Jefferson High School         
Thursday, Oct 3, 2019
Game  6:00PM  Conifer  Alameda International  Conifer High School         
League Match  6:00PM  Valor Christian  Chatfield  Valor Christian High School         
League Match  6:30PM  Standley Lake  Evergreen  Standley Lake High School         
League Match  6:30PM  Green Mountain  Golden  Green Mountain High School         
League Match  6:30PM  Littleton  Wheat Ridge  Littleton High School         
League Match  6:30PM  Bear Creek  Dakota Ridge  Bear Creek High School         
League Match  6:30PM  Pomona  Columbine  Pomona High School         
League Match  6:30PM  Ralston Valley  Lakewood  Ralston Valley High School         
League Match  6:30PM  Arvada  Riverdale Ridge  Arvada High School         
Saturday, Oct 5, 2019
Tournament  TBD  Palmer High School  Green Mountain  Palmer High School         
Palmer Tournament
Tournament  TBD  Rampart  Dakota Ridge  Rampart High School         
4 games
Tournament  TBD  Rampart  Chatfield,
Wheat Ridge 
Rampart High School         
Monday, Oct 7, 2019
League Match  6:00PM  Valor Christian  Columbine  Valor Christian High School         
League Match  6:30PM  Littleton  Green Mountain  Littleton High School         
League Match  6:30PM  Wheat Ridge  D'Evelyn  Wheat Ridge High School         
League Match  6:30PM  Bear Creek  Lakewood  Bear Creek High School         
League Match  6:30PM  Pomona  Ralston Valley  Pomona High School         
League Match  6:30PM  Dakota Ridge  Arvada West  Dakota Ridge High School         
 (Location Changed)
League Match  6:30PM  Standley Lake  Golden  Standley Lake High School         
 (Location Changed)
Per email dated 6-5 locations switched game times stayed the same.
Tuesday, Oct 8, 2019
Game  5:01PM  Conifer  Arvada  Conifer High School         
Game  6:00PM  Alameda International  Riverdale Ridge  Alameda International High School         
Match  6:00PM  DSST Stapleton  Jefferson  Denver School of Science & Technology         
Wednesday, Oct 9, 2019
League Match  6:30PM  Bear Creek  Arvada West  Bear Creek High School         
Match  7:00PM  Jefferson  Arrupe Jesuit  Jefferson High School         
Thursday, Oct 10, 2019
League Match  6:30PM  Evergreen  Golden  Evergreen High School         
League Match  6:30PM  Littleton  D'Evelyn  Littleton High School         
League Match  6:30PM  Green Mountain  Wheat Ridge  Green Mountain High School         
League Match  6:30PM  Pomona  Chatfield  Pomona High School         
League Match  6:30PM  Ralston Valley  Dakota Ridge  Ralston Valley High School         
League Match  6:30PM  Lakewood  Columbine  Lakewood High School         
League Match  6:30PM  Arvada  Alameda International  Arvada High School         
Game  7:00PM  Riverdale Ridge  Conifer  Riverdale Ridge High School         
Tuesday, Oct 15, 2019
Game  6:00PM  Alameda International  Fort Lupton  Alameda International High School         
Game  6:00PM  Conifer  Englewood  Conifer High School         
Match  6:00PM  Jefferson  Bennett  Jefferson High School         
League Match  6:30PM  Green Mountain  Evergreen  Green Mountain High School         
League Match  6:30PM  Golden  Wheat Ridge  Golden High School         
League Match  6:30PM  D'Evelyn  Standley Lake  D'Evelyn High School         
League Match  6:30PM  Columbine  Ralston Valley  Columbine High School         
League Match  6:30PM  Dakota Ridge  Pomona  Dakota Ridge High School         
League Match  6:30PM  Chatfield  Bear Creek  Chatfield High School         
League Match  6:30PM  Arvada West  Valor Christian  Arvada West High School         
League Match  6:30PM  Skyview  Arvada  Skyview High School         
Thursday, Oct 17, 2019
Game  6:00PM  Alameda International  Skyview  Skyview High School         
Game  6:00PM  Weld Central  Conifer  Weld Central High School         
Match  6:00PM  Bruce Randolph  Jefferson  Bruce Randolph High School         
League Match  6:30PM  Wheat Ridge  Evergreen  Wheat Ridge High School         
League Match  6:30PM  D'Evelyn  Littleton  D'Evelyn High School         
League Match  6:30PM  Standley Lake  Green Mountain  Standley Lake High School         
League Match  6:30PM  Pomona  Valor Christian  Pomona High School         
League Match  6:30PM  Ralston Valley  Arvada West  Ralston Valley High School         
League Match  6:30PM  Lakewood  Chatfield  Lakewood High School         
League Match  6:30PM  Columbine  Dakota Ridge  Columbine High School         
League Match  6:30PM  Fort Lupton  Arvada  Fort Lupton High School         
Tuesday, Oct 22, 2019
Game  6:00PM  Englewood  Alameda International  Englewood High School         
League Match  6:00PM  Valor Christian  Bear Creek  Valor Christian High School         
Game  6:00PM  Conifer  Fort Lupton  Conifer High School         
League Match  6:30PM  Evergreen  Standley Lake  Evergreen High School         
League Match  6:30PM  D'Evelyn  Golden  D'Evelyn High School         
League Match  6:30PM  Chatfield  Ralston Valley  Chatfield High School         
League Match  6:30PM  Arvada West  Pomona  Arvada West High School         
League Match  6:30PM  Green Mountain  Littleton  Green Mountain High School         
League Match  6:30PM  Arvada  Weld Central  Arvada High School         
League Match  6:30PM  Dakota Ridge  Lakewood  Dakota Ridge High School         
Senior Night
Wednesday, Oct 23, 2019
League Match  6:30PM  Arvada West  Lakewood  Arvada West High School         
League Match  6:30PM  Chatfield  Columbine  Chatfield High School         
Thursday, Oct 24, 2019
Game  6:00PM  Weld Central  Alameda International  Weld Central High School         
League Match  6:00PM  Valor Christian  Ralston Valley  Valor Christian High School         
Game  6:00PM  Conifer  Skyview  Conifer High School         
Match  6:00PM  Denver West  Jefferson  Denver West High School         
League Match  6:30PM  Littleton  Standley Lake  Littleton High School         
League Match  6:30PM  Green Mountain  D'Evelyn  Green Mountain High School         
League Match  6:30PM  Wheat Ridge  Golden  Wheat Ridge High School         
League Match  6:30PM  Bear Creek  Pomona  Bear Creek High School         
League Match  6:30PM  Arvada  Englewood  Arvada High School         
Friday, Oct 25, 2019
Invitational  TBD  Dakota Ridge  Bear Creek,
D'Evelyn,
Denver East,
Denver South,
Fort Collins,
Grand Junction Central,
Heritage,
Monarch,
Mountain Range,
Mountain Vista,
Ponderosa 
Dakota Ridge High School         
5 games
Saturday, Oct 26, 2019
Invitational  TBD  Dakota Ridge  Bear Creek,
D'Evelyn,
Denver East,
Denver South,
Fort Collins,
Grand Junction Central,
Heritage,
Monarch,
Mountain Range,
Mountain Vista,
Pomona 
Dakota Ridge High School         
5 games
Monday, Oct 28, 2019
Game  6:00PM  Alameda International  Conifer  Alameda International High School         
Tuesday, Oct 29, 2019
Game  6:00PM  Castle View  Chatfield  Castle View High School         
League Match  6:30PM  Evergreen  Littleton  Evergreen High School         
League Match  6:30PM  Golden  Green Mountain  Golden High School         
League Match  6:30PM  Standley Lake  Wheat Ridge  Standley Lake High School         
League Match  6:30PM  Riverdale Ridge  Arvada  Riverdale Ridge High School         
Match  6:30PM  Denver South  Lakewood  Denver South High School         
Thursday, Oct 31, 2019
League Match  5:00PM  Arvada  Conifer  Arvada High School         
Game  6:00PM  Riverdale Ridge  Alameda International  Riverdale Ridge High School         
League Match  6:30PM  Evergreen  D'Evelyn  Evergreen High School         
League Match  6:30PM  Wheat Ridge  Littleton  Wheat Ridge High School         
League Match  6:30PM  Golden  Standley Lake  Golden High School         
 (Location Changed)
Per email dated 6-5 locations switched game times stayed the same.
Friday, Nov 1, 2019
Invitational  TBD  Cheyenne Mountain  Lakewood  Cheyenne Mountain High School         
Invitational  TBD  Legend  Arvada West,
Columbine 
Legend High School         
Tournament  3:00PM  Ponderosa  Chatfield,
Cherokee Trail,
Durango,
Fruita Monument,
Niwot,
Pine Creek,
Rock Canyon 
Ponderosa High School         
Mustang Classic
Saturday, Nov 2, 2019
Invitational  TBD  Cheyenne Mountain  Lakewood  Cheyenne Mountain High School         
Tournament  TBD  Mitchell  Arvada  Mitchell High School         
Tournament  TBD  Legend  Columbine  Legend High School         
Legend Invite
Tournament  8:00AM  Palmer Ridge  Ralston Valley  Palmer Ridge High School         
Tournament  8:30AM  Golden  Berthoud,
Littleton,
Loveland,
Mead,
Mountain View,
Northridge,
Skyline,
Summit 
Golden High School         
Tournament  9:00AM  Gunnison  Jefferson  Gunnison High School