Jeffco Public Schoolslogo

Softball: Varsity Fall 2019 Schedule

    (as of 11-20-19)
 
Type  Time  Home/Host  Opponent  Location  Comments
Thursday, Aug 15, 2019

Game  4:00PM  Wheat Ridge  Thomas Jefferson  Pennington Elementary School       
 
Game  4:00PM  Standley Lake  Centaurus  Standley Lake High School       
 
 (Rescheduled to 08-28-19)
Friday, Aug 16, 2019

Game  3:00PM  Bear Creek  Chaparral  Bear Creek High School       
 
Jeffco Ice Breaker
Game  3:00PM  Dakota Ridge  Lakewood  Dakota Ridge High School       
 
Game  3:00PM  Chatfield  Vista Ridge  Chatfield High School       
 
Tournament  3:00PM  Columbine  Eaglecrest  Columbine High School       
 
South Jeffco Icebreaker
Game  4:00PM  Standley Lake  Westminster  Standley Lake High School       
 
Game  4:30PM  Valor Christian  Golden  Valor Christian High School       
 
Game  5:00PM  Bear Creek  Denver East  Bear Creek High School       
 
Jeffco Ice Breaker
Game  5:00PM  Dakota Ridge  Heritage  Dakota Ridge High School       
 
Game  5:00PM  Chatfield  Grand Junction  Chatfield High School       
 
Tournament  5:00PM  Columbine  Horizon High School  Columbine High School       
 
South Jeffco Icebreaker
Saturday, Aug 17, 2019

Game  10:00AM  Heritage  Lakewood  Dakota Ridge High School       
 
Game  1:00PM  Bear Creek  Lakewood  Bear Creek High School       
 
Jeffco Ice Breaker
Game  1:00PM  Dakota Ridge  Chaparral  Dakota Ridge High School       
 
Game  1:00PM  Chatfield  Eaglecrest  Chatfield High School       
 
Tournament  1:00PM  Columbine  Vista Ridge  Columbine High School       
 
South Jeffco Icebreaker
Monday, Aug 19, 2019

Game  4:00PM  Thomas Jefferson  Golden  Thomas Jefferson High School       
 
 (Rescheduled to 08-29-19)
Tuesday, Aug 20, 2019

Game  3:30PM  Holy Family  Wheat Ridge  Holy Family High School       
 
Game  4:00PM  Bear Creek  Mesa Ridge  Bear Creek High School       
 
Game  4:00PM  Chatfield  D'Evelyn  Chatfield High School       
 
Game  4:00PM  Alameda International  Green Mountain  Alameda International High School       
 
Game  4:00PM  Ralston Valley  Prairie View  Ralston Valley High School       
 
Game  4:00PM  Arvada West  Cherry Creek  Arvada West High School       
 
Game  4:00PM  Eagle Valley  Evergreen  Eagle Valley High School       
 
Game  4:30PM  Pomona  Conifer  Pomona High School       
 
Wednesday, Aug 21, 2019

Game  3:30PM  Dakota Ridge  Vista Ridge  Dakota Ridge High School       
 
Game  4:00PM  Vista Peak  Standley Lake  Vista PEAK School       
 
Game  4:00PM  Adams City  Lakewood  Adams City High School       
 
Game  4:00PM  Golden  ThunderRidge  Golden High School       
 
Game  4:15PM  Harrison  Alameda International  El Pomar Youth Sports Center       
 
 (Rescheduled to 09-30-19)
Thursday, Aug 22, 2019

Tournament  3:00PM  Metropolitan State University of Denver  Wheat Ridge  Metro State University       
 
WR vs PO @ 3 PM 11am Cherokee Trail vs. Prairie View 1pm Cherokee Trail vs. Pomona 3pm Wheat Ridge vs. Pomona 5pm Legacy vs. Dakota Ridge 7pm Legacy vs. Douglas County
Game  4:00PM  Green Mountain  Riverdale Ridge  Green Mountain High School       
 
Game  4:00PM  Chatfield  Mullen  Chatfield High School       
 
Game  4:00PM  Ralston Valley  Brighton  Ralston Valley High School       
 
Game  4:00PM  Arvada  George Washington  Arvada High School       
 
Game  4:00PM  Lakewood  Doherty  Lakewood High School       
 
 (Date Changed to )
Game  4:30PM  D'Evelyn  Columbine  D'Evelyn High School       
 
Game  5:00PM  Dakota Ridge  Legacy  Metro State University       
 
Friday, Aug 23, 2019

Tournament  7:00PM  Metropolitan State University of Denver  Arvada West,
Wheat Ridge 
Metro State University       
 
AW vs Cherokee Trail at 1 pm Legacy vs Castle View at 3pm Frederic vs. Mt. Range at 5pm WR vs Frederick at 7 pm
Saturday, Aug 24, 2019

Game  10:00AM  Northglenn  Green Mountain  Northglenn High School       
 
Game  1:00PM  Rocky Ford  Golden  Strasburg High School       
 
Game  1:00PM  Dakota Ridge  Castle View  Metro State University       
 
Game  3:00PM  Strasburg  Golden  Strasburg High School       
 
Monday, Aug 26, 2019

Game  4:00PM  Westminster  Bear Creek  Westminster High School       
 
Game  4:00PM  Boulder  Conifer  Boulder High School       
 
Game  4:00PM  Northglenn  Pomona  Northglenn High School       
 
Game  4:30PM  Arvada West  Poudre  Arvada West High School       
 
Tuesday, Aug 27, 2019

Game  3:30PM  Pine Creek  Columbine  Pine Creek High School       
 
Game  4:00PM  Bear Creek  Evergreen  Bear Creek High School       
 
Game  4:00PM  Denver West  Alameda International  Denver West High School       
 
Game  4:00PM  Golden  Conifer  Golden High School       
 
Game  4:00PM  Denver North  Green Mountain  Denver North High School       
 
Game  4:00PM  Rock Canyon  D'Evelyn  Rock Canyon High School       
 
TBA for time
Game  4:30PM  Mountain Vista  Ralston Valley  Mountain Vista High School       
 
Game  4:30PM  Standley Lake  Riverdale Ridge  Standley Lake High School       
 
Game  4:30PM  Aurora Central  Jefferson  Aurora Central High School       
 
Game  4:30PM  Valor Christian  Horizon High School  Valor Christian High School       
 
Wednesday, Aug 28, 2019

Game  4:00PM  Arvada  Abraham Lincoln  Arvada High School       
 
Game  4:00PM  Wheat Ridge  Alameda International  Pennington Elementary School       
 
Game  4:00PM  Standley Lake  Centaurus  Standley Lake High School       
 
 (Cancelled)
Thursday, Aug 29, 2019

Tournament  2:30PM  Erie  Arvada West,
Chatfield,
Dakota Ridge,
Evergreen,
Pomona,
Ralston Valley 
Ball Park at Erie       
 
Rock Canyon vs Chatfield, North Field 4 PM; Ralston Valley vs Union, South Field 4 PM; Arvada West vs Brighton, South Field 6 PM; Pomona vs Windsor, North Field 8 PM; Skiatook vs Arvada West, East Field 4 PM; Frederick vs Evergreen, West Field 4 PM; Dakota Ridge vs Broomfield, Broomfield HS South Field 2:30 PM; Dakota Ridge vs Discovery Canyon, West Field 6 PM; Kellyville vs Pomona, Broomfield HS North field 4:30 PM
Game  4:00PM  Green Mountain  Thornton  Green Mountain High School       
 
Game  4:00PM  Wheat Ridge  Conifer  Pennington Elementary School       
 
Game  4:00PM  Arvada  Jefferson  Arvada High School       
 
 (Date Changed to 09-06-19)
Game  4:00PM  Thomas Jefferson  Golden  Thomas Jefferson High School       
 
 (Rescheduled from 08-19-19)
Game  4:30PM  Columbine  Cherry Creek  Columbine High School       
 
Friday, Aug 30, 2019

Tournament  TBD  Sheridan  Alameda International,
Conifer,
Jefferson,
Standley Lake 
Cornerstone Park       
 
Tournament  8:00AM  Erie  Arvada West,
Chatfield,
Dakota Ridge,
Evergreen,
Ralston Valley,
Wheat Ridge 
Ball Park at Erie       
 
Union vs Arvada West, North Field 8 AM; Arvada West vs Rock Canyon, East Field 10AM; Doug Cty vs Dakota Ridge, South Field 12 PM; Legend vs Chatfield, West Field 8 AM; Fairland vs Chatfield, West Field 10 AM; Erie vs Dakota Ridge, East Field 2 PM; Skiarook vs Ralston Valley, Broomfield HS South Field 11:30 AM; Grandview vs Ralston Valley, Broomfield HS North Field 9:30 AM; Erie vs Evergreen, West Field 6 PM Windsor vs Wheat Ridge, West Field 12 PM Mullen vs Wheat Ridge, Broomfield HS North field 3:30 PM
Game  4:00PM  D'Evelyn  Woodland Park  D'Evelyn High School       
 
Saturday, Aug 31, 2019

Tournament  TBD  Sheridan  Alameda International,
Conifer,
Jefferson,
Standley Lake 
Cornerstone Park       
 
Tournament  8:00AM  Erie  Chatfield,
Evergreen,
Pomona,
Ralston Valley 
Ball Park at Erie       
 
Broken Arrow vs Ralston Valley, North Field 8 AM; Mountain Range vs Pomona, North Field 2 PM; Pomona vs Mtn View, North Field 6 PM; Pomona vs Silver Creek, North Field 8 PM; Ralston Valley vs Legend, East Field 12 PM; Mullen vs Ralston Valley, West Field 2 PM; Kellyville vs Evergreen, West Field 12 PM; Pueblo South vs Evergreen, East Field 6 PM; Fruita vs Chatfield, Broomfield HS South Field 11 AM; Grandview vs Chatfield, West Field 6 PM;
Game  10:00AM  Green Mountain  Fairview  Green Mountain High School       
 
Game  10:00PM  Vista Ridge  Lakewood  Vista Ridge High School       
 
 (Time Changed)
Tuesday, Sep 3, 2019

Game  3:30PM  Legend  Columbine  Legend High School       
 
Game  3:30PM  D'Evelyn  Elizabeth  D'Evelyn High School       
 
Game  4:00PM  Green Mountain  Chatfield  Green Mountain High School       
 
Game  4:00PM  Dakota Ridge  Westminster  Dakota Ridge High School       
 
Game  4:00PM  Golden  Arvada West  Golden High School       
 
Game  4:00PM  Highlands Ranch  Lakewood  Highlands Ranch High School       
 
Game  4:30PM  Jefferson  Sierra  Jefferson High School       
 
Game  5:45PM  Weld Central  Wheat Ridge  Weld Central HS       
 
Under lights!
Wednesday, Sep 4, 2019

Game  3:30PM  Arvada West  Horizon High School  Arvada West High School       
 
Game  4:00PM  Denver East  Chatfield  Denver East       
 
Game  4:00PM  Far Northeast  Arvada  Far Northeast       
 
Game  4:00PM  Jefferson  Alameda International  Jefferson High School       
 
 (Cancelled)
Game  4:00PM  Northglenn  Bear Creek  Northglenn High School       
 
Game  4:30PM  Pomona  Rocky Mountain  Pomona High School       
 
Thursday, Sep 5, 2019

Game  4:00PM  Bear Creek  Rock Canyon  Bear Creek High School       
 
Game  4:00PM  Alameda International  Platte Canyon  Alameda International High School       
 
Game  4:00PM  Ralston Valley  Broomfield  Ralston Valley High School       
 
Game  4:00PM  Conifer  Green Mountain  Green Mountain High School       
 
Game  4:30PM  Columbine  Brighton  Columbine High School       
 
Game  4:30PM  Lakewood  Standley Lake  Lakewood High School       
 
Friday, Sep 6, 2019

Tournament  TBD  Berthoud  Conifer,
Golden 
Berthoud High School       
 
Tournament  8:00AM  Evergreen  Fort Collins,
Mesa Ridge,
Pomona,
Ponderosa 
Evergreen High School       
 
8:00 a.m.- Evergreen vs. Ponderosa 10:00 a.m.- Fort Collins vs. Mesa Ridge 12:00 Noon- Evergreen vs. Pomona 2:00 p.m.- Ponderosa vs. Fort Collins 4:00 p.m.- Mesa Ridge vs. Pomona.
Game  3:30PM  Dakota Ridge  Regis Jesuit Girls  Dakota Ridge High School       
 
 (Date Changed to 09-14-19)
Game  4:00PM  Green Mountain  Faith Christian  Green Mountain High School       
 
 (Rescheduled to 10-11-19)
Game  4:00PM  Standley Lake  Englewood  Standley Lake High School       
 
Game  4:00PM  Arvada  Jefferson  Arvada High School       
 
 (Date Changed from 08-29-19)
Game  4:30PM  Cherry Creek  Chatfield  Cherry Creek High School       
 
Game  4:30PM  Legacy  Arvada West  Legacy High School       
 
Saturday, Sep 7, 2019

Tournament  TBD  Berthoud  Conifer,
Golden 
Berthoud High School       
 
Tournament  8:00AM  Evergreen  Fort Collins,
Mesa Ridge,
Pomona,
Ponderosa 
Evergreen High School       
 
8:00 a.m.- Pomona vs. Ponderosa 10:00 a.m.- Evergreen vs. Fort Collins 12:00 Noon- Ponderosa vs. Mesa Ridge 2:00 p.m.- Pomona vs. Fort Collins 4:00 p.m.- Evergreen vs. Mesa Ridge.
Game  10:00AM  Wheat Ridge  Dakota Ridge  Pennington Elementary School       
 
 (Location Changed)
Game  10:00AM  D'Evelyn  Ralston Valley  D'Evelyn High School       
 
Game  11:00AM  Mullen  Columbine  Mullen High School       
 
Monday, Sep 9, 2019

Game  3:30PM  Arvada West  Eaglecrest  Arvada West High School       
 
Game  3:30PM  Regis Jesuit Girls  Bear Creek  Regis High School       
 
Game  4:00PM  Chatfield  Wheat Ridge  Chatfield High School       
 
Game  4:00PM  Evergreen  Westminster  Evergreen High School       
 
Tuesday, Sep 10, 2019

League Game  3:30PM  Golden  Pomona  Golden High School       
 
 (Time Changed)
Game  4:00PM  Alameda International  Overland  Alameda International High School       
 
Game  4:00PM  Boulder  Green Mountain  Boulder High School       
 
Game  4:00PM  Arvada  Hinkley  Arvada High School       
 
Game  4:00PM  Broomfield  D'Evelyn  Broomfield High School       
 
Game  4:00PM  Evergreen  Conifer  Evergreen High School       
 
 (Location Changed)
Game  4:00PM  Lakewood  Vista Peak  Lakewood High School       
 
Game  4:15PM  Poudre  Ralston Valley  Poudre High School       
 
Game  4:30PM  Standley Lake  Skyview  Standley Lake High School       
 
Game  4:30PM  Smoky Hill  Dakota Ridge  Smoky Hill High School       
 
Game  4:30PM  Bear Creek  Arapahoe  Bear Creek High School       
 
Wednesday, Sep 11, 2019

Game  4:00PM  Wheat Ridge  Ralston Valley  Pennington Elementary School       
 
Game  4:00PM  Grandview  Arvada West  Grandview High School       
 
Game  4:00PM  Hinkley  Jefferson  Hinkley High School       
 
Game  4:30PM  Valor Christian  Smoky Hill  Valor Christian High School       
 
Game  4:30PM  Standley Lake  Lyons  Standley Lake High School       
 
 (Rescheduled to 09-20-19)
Thursday, Sep 12, 2019

Dave Sanders Invitational  3:30PM  Columbine  Fruita Monument  Columbine High School       
 
Dave Sanders Invite -- Opener
Game  4:00PM  Green Mountain  Dakota Ridge  Green Mountain High School       
 
Game  4:00PM  Alameda International  Fort Lupton  Alameda International High School       
 
Game  4:00PM  Ralston Valley  Rock Canyon  Ralston Valley High School       
 
League Game  4:00PM  Skyview  Arvada  Skyview High School       
 
Dave Sanders Invitational  4:00PM  Lakewood  Mountain Vista  Columbine High School       
 
Friday, Sep 13, 2019

Invitational  TBD  Denver South  Alameda International  Denver South High School       
 
Mile High Invitational
Dave Sanders Invitational  9:00AM  Lakewood  Bear Creek,
Castle View,
Cherry Creek,
Columbine,
D'Evelyn,
Denver East,
Fruita Monument,
Grand Junction Central,
Holy Family,
Liberty,
Mountain Vista,
Ponderosa,
Pueblo Central,
Pueblo East,
ThunderRidge 
Aurora Sports Park       
 
Game  3:30PM  Chatfield  Regis Jesuit Girls  Chatfield High School       
 
Game  4:15PM  Rocky Mountain  Arvada West  Rocky Mt. High School       
 
Saturday, Sep 14, 2019

Dave Sanders Invitational  TBD  Lakewood  Bear Creek,
Castle View,
Cherry Creek,
Columbine,
D'Evelyn,
Denver East,
Fruita Monument,
Grand Junction Central,
Holy Family,
Liberty,
Mountain Vista,
Ponderosa,
Pueblo Central,
Pueblo East,
ThunderRidge 
Aurora Sports Park       
 
Invitational  TBD  Denver South  Alameda International  Denver South High School       
 
Mile High Invitational
Game  9:00AM  Dakota Ridge  Regis Jesuit Girls  Dakota Ridge High School       
 
(Date & Time Changed from 09-06-19)
League Game  10:00AM  Green Mountain  Evergreen  Green Mountain High School       
 
League Game  10:00AM  Golden  Standley Lake  Golden High School       
 
Game  11:00AM  Arvada  Mitchell  Arvada High School       
 
Game  11:00AM  Prairie View  Arvada West  Prairie View High School       
 
Game  11:00AM  Basalt  Conifer  Eagle Valley High School       
 
Game  1:00PM  Arvada  Mitchell  Arvada High School       
 
Monday, Sep 16, 2019

Game  4:00PM  Denver West  Jefferson  Denver West High School       
 
Game  4:30PM  Legend  D'Evelyn  Legend High School       
 
Tuesday, Sep 17, 2019

Game  4:00PM  Arvada  Alameda International  Arvada High School       
 
 (Postponed to 09-23-19)
Game  4:00PM  Englewood  Conifer  Englewood High School       
 
Game  4:00PM  Overland  Standley Lake  Overland High School       
 
Game  4:00PM  Rock Canyon  Columbine  Rock Canyon High School       
 
League Game  4:00PM  Wheat Ridge  Green Mountain  Pennington Elementary School       
 
 (Rescheduled from 10-01-19)
League Game  4:30PM  Bear Creek  Arvada West  Bear Creek High School       
 
League Game  4:30PM  Ralston Valley  Pomona  Ralston Valley High School       
 
League Game  4:30PM  Valor Christian  Chatfield  Valor Christian High School       
 
Game  4:30PM  Evergreen  Faith Christian  Evergreen High School       
 
Game  4:30PM  Eaglecrest  Golden  Eaglecrest High School       
 
League Game  4:30PM  Dakota Ridge  Lakewood  Dakota Ridge High School       
 
Thursday, Sep 19, 2019

Game  4:00PM  Alameda International  Englewood  Alameda International High School       
 
League Game  4:00PM  Arvada  Fort Lupton  Arvada High School       
 
League Game  4:30PM  Bear Creek  Ralston Valley  Bear Creek High School       
 
League Game  4:30PM  Chatfield  Arvada West  Chatfield High School       
 
League Game  4:30PM  Dakota Ridge  Columbine  Dakota Ridge High School       
 
League Game  4:30PM  Green Mountain  Wheat Ridge  Green Mountain High School       
 
League Game  4:30PM  Evergreen  Golden  Evergreen High School       
 
Game  4:30PM  Jefferson  Denver West  Jefferson High School       
 
 (Cancelled)
League Game  4:30PM  Standley Lake  D'Evelyn  Standley Lake High School       
 
 (Rescheduled to 09-23-19)
League Game  4:30PM  Lakewood  Valor Christian  Lakewood High School       
 
Game  6:00PM  Weld Central  Conifer  Weld Central High School       
 
Friday, Sep 20, 2019

Game  4:30PM  Standley Lake  Lyons  Standley Lake High School       
 
 (Rescheduled from 09-11-19)
Saturday, Sep 21, 2019

Game  10:00AM  Green Mountain  Abraham Lincoln  Green Mountain High School       
 
League Game  10:00AM  Wheat Ridge  D'Evelyn  Pennington Elementary School       
 
Monday, Sep 23, 2019

Game  4:00PM  Arvada  Alameda International  Arvada High School       
 
 (Rescheduled from 09-17-19)
Game  4:30PM  Jefferson  Englewood  Jefferson High School       
 
 (Cancelled)
Englewood unable to have enough players for this game
League Game  4:30PM  Standley Lake  D'Evelyn  Standley Lake High School       
 
 (Rescheduled from 09-19-19)
Tuesday, Sep 24, 2019

League Game  3:30PM  Standley Lake  Evergreen  Standley Lake High School       
 
Game  4:00PM  Boulder  Alameda International  Boulder High School       
 
League Game  4:30PM  Pomona  Arvada West  Pomona High School       
 
League Game  4:30PM  Chatfield  Dakota Ridge  Chatfield High School       
 
League Game  4:30PM  Wheat Ridge  Golden  Pennington Elementary School       
 
League Game  4:30PM  D'Evelyn  Green Mountain  D'Evelyn High School       
 
Game  4:30PM  Platte Canyon  Jefferson  Platte Canyon       
 
League Game  4:30PM  Valor Christian  Bear Creek  Valor Christian High School       
 
League Game  4:30PM  Lakewood  Columbine  Lakewood High School       
 
Game  5:00PM  Riverdale Ridge  Conifer  Riverdale Ridge High School       
 
 (Time & Location Changed)
Wednesday, Sep 25, 2019

League Game  4:30PM  Ralston Valley  Dakota Ridge  Ralston Valley High School       
 
 (Rescheduled from 09-26-19)
No Umpires Available on 9/25
Thursday, Sep 26, 2019

Game  3:00PM  Jefferson  Peak to Peak  Jefferson High School       
 
Game  4:00PM  Skyview  Conifer  Skyview High School       
 
League Game  4:00PM  Arvada  Englewood  Arvada High School       
 
 (Rescheduled to 10-09-19)
League Game  4:30PM  Columbine  Pomona  Columbine High School       
 
League Game  4:30PM  Ralston Valley  Dakota Ridge  Ralston Valley High School       
 
 (Rescheduled to 09-25-19)
League Game  4:30PM  Arvada West  Valor Christian  Arvada West High School       
 
 (Rescheduled to 10-07-19)
League Game  4:30PM  Golden  Wheat Ridge  Golden High School       
 
 (Rescheduled to 09-27-19)
League Game  4:30PM  Evergreen  Standley Lake  Evergreen High School       
 
 (Date Changed to 09-27-19)
League Game  4:30PM  Lakewood  Bear Creek  Lakewood High School       
 
League Game  4:30PM  Green Mountain  D'Evelyn  Green Mountain High School       
 
 (Rescheduled to 10-02-19)
No Officials Available. Reschedule TBA
Game  5:00PM  Jefferson  Peak to Peak  Jefferson High School       
 
Game  5:00PM  Alameda International  Riverdale Ridge  Alameda International High School       
 
 (Rescheduled to 10-02-19)
Friday, Sep 27, 2019

Tournament  TBD  Northridge  Arvada  Northridge High School       
 
Game  4:00PM  Alameda International  George Washington  Alameda International High School       
 
League Game  4:00PM  Evergreen  Standley Lake  Evergreen High School       
 
(Date & Time Changed from 09-26-19)
League Game  4:00PM  Golden  Wheat Ridge  Golden High School       
 
 (Rescheduled from 09-26-19)
Saturday, Sep 28, 2019

Tournament  TBD  Northridge  Arvada  Northridge High School       
 
League Game  10:00AM  Bear Creek  Columbine  Bear Creek High School       
 
League Game  10:00AM  Chatfield  Lakewood  Chatfield High School       
 
League Game  10:00AM  D'Evelyn  Evergreen  D'Evelyn High School       
 
League Game  10:00AM  Wheat Ridge  Standley Lake  Pennington Elementary School       
 
League Game  10:00AM  Golden  Green Mountain  Golden High School       
 
League Game  10:00AM  Valor Christian  Ralston Valley  Valor Christian High School       
 
Game  10:00AM  Arvada West  Westminster  Arvada West High School       
 
League Game  10:00AM  Dakota Ridge  Pomona  Dakota Ridge High School       
 
 (Date Changed to 10-07-19)
Monday, Sep 30, 2019

Game  3:30PM  Niwot  Standley Lake  Niwot High School       
 
Game  4:15PM  Harrison  Alameda International  El Pomar Youth Sports Center       
 
 (Rescheduled from 08-21-19)
Tuesday, Oct 1, 2019

Game  3:30PM  Sheridan  Jefferson  Sheridan High School       
 
Game  4:00PM  Alameda International  Conifer  Alameda International High School       
 
 (Location Changed)
League Game  4:30PM  Pomona  Chatfield  Pomona High School       
 
League Game  4:30PM  Columbine  Arvada West  Columbine High School       
 
League Game  4:30PM  Dakota Ridge  Valor Christian  Dakota Ridge High School       
 
League Game  4:30PM  Wheat Ridge  Green Mountain  Pennington Elementary School       
 
 (Rescheduled to 09-17-19)
League Game  4:30PM  D'Evelyn  Standley Lake  D'Evelyn High School       
 
League Game  4:30PM  Golden  Evergreen  Golden High School       
 
League Game  4:30PM  Ralston Valley  Lakewood  Ralston Valley High School       
 
Game  5:30PM  Sheridan  Jefferson  Sheridan High School       
 
Wednesday, Oct 2, 2019

Game  3:30PM  Jefferson  The Academy  Jefferson High School       
 
Game  4:00PM  Boulder  Arvada  Boulder High School       
 
League Game  4:30PM  Green Mountain  D'Evelyn  Green Mountain High School       
 
 (Rescheduled from 09-26-19)
Game  5:00PM  Jefferson  The Academy  Jefferson High School       
 
Game  5:00PM  Alameda International  Riverdale Ridge  Alameda International High School       
 
Game  5:00PM  Alameda International  Riverdale Ridge  Alameda International High School       
 
 (Rescheduled from 09-26-19)
Thursday, Oct 3, 2019

Game  4:00PM  Fort Lupton  Conifer  Fort Lupton High School       
 
League Game  4:30PM  Arvada West  Dakota Ridge  Arvada West High School       
 
League Game  4:30PM  Columbine  Ralston Valley  Columbine High School       
 
League Game  4:30PM  Chatfield  Bear Creek  Chatfield High School       
 
League Game  4:30PM  Evergreen  Wheat Ridge  Evergreen High School       
 
League Game  4:30PM  D'Evelyn  Golden  D'Evelyn High School       
 
League Game  4:30PM  Standley Lake  Green Mountain  Standley Lake High School       
 
League Game  4:30PM  Lakewood  Pomona  Lakewood High School       
 
Senior Night
League Game  5:00PM  Riverdale Ridge  Arvada  Riverdale Ridge High School       
 
 (Time & Location Changed)
Friday, Oct 4, 2019

Game  3:30PM  Northridge  Alameda International  Northridge High School       
 
Game  4:00PM  Arvada  STRIVE Preparatory Schools  Arvada High School       
 
 (Location Changed)
Game  4:15PM  Cherokee Trail  Wheat Ridge  Cherokee Trail High School       
 
 (Time Changed)
Game  5:30PM  Arvada  STRIVE Preparatory Schools  Arvada High School       
 
 (Location Changed)
Saturday, Oct 5, 2019

League Game  10:00AM  Green Mountain  Golden  Green Mountain High School       
 
League Game  10:00AM  Valor Christian  Columbine  Valor Christian High School       
 
Game  10:00AM  Jefferson  Faith Christian  Jefferson High School       
 
League Game  10:00AM  Evergreen  D'Evelyn  Evergreen High School       
 
League Game  10:00AM  Arvada West  Lakewood  Arvada West High School       
 
League Game  10:00AM  Pomona  Bear Creek  Pomona High School       
 
League Game  10:00AM  Standley Lake  Wheat Ridge  Standley Lake High School       
 
League Game  10:00AM  Ralston Valley  Chatfield  Ralston Valley High School       
 
Game  12:00PM  Jefferson  Faith Christian  Jefferson High School       
 
Monday, Oct 7, 2019

League Game  4:30PM  Arvada West  Valor Christian  Arvada West High School       
 
 (Rescheduled from 09-26-19)
League Game  4:30PM  Dakota Ridge  Pomona  Dakota Ridge High School       
 
 (Date Changed from 09-28-19)
Tuesday, Oct 8, 2019

Game  4:00PM  Weld Central  Alameda International  Weld Central High School       
 
Game  4:00PM  Arvada  Conifer  Arvada High School       
 
 (Location Changed)
League Game  4:30PM  Evergreen  Green Mountain  Evergreen High School       
 
League Game  4:30PM  D'Evelyn  Wheat Ridge  D'Evelyn High School       
 
League Game  4:30PM  Standley Lake  Golden  Standley Lake High School       
 
Game  4:30PM  Jefferson  Platte Canyon  Jefferson High School       
 
Wednesday, Oct 9, 2019

League Game  3:30PM  Green Mountain  Standley Lake  Green Mountain High School       
 
 (Rescheduled from 10-10-19)
Weather
League Game  4:00PM  Englewood  Arvada  Englewood High School       
 
 (Location Changed)
League Game  4:30PM  Columbine  Chatfield  Columbine High School       
 
 (Date Changed from 10-10-19)
League Game  4:30PM  Arvada West  Ralston Valley  Arvada West High School       
 
 (Date Changed from 10-10-19)
League Game  4:30PM  Bear Creek  Dakota Ridge  Bear Creek High School       
 
League Game  4:30PM  Golden  D'Evelyn  Golden High School       
 
 (Rescheduled from 10-10-19)
League Game  4:30PM  Pomona  Valor Christian  Pomona High School       
 
 (Date Changed from 10-10-19)
Thursday, Oct 10, 2019

Game  4:00PM  Conifer  Boulder  Conifer High School       
 
 (Date Changed to 10-12-19)
League Game  4:00PM  Weld Central  Arvada  Weld Central High School       
 
 (Rescheduled to 10-11-19)
Game  4:00PM  Alameda International  Skyview  Alameda International High School       
 
 (Rescheduled to 10-12-19)
League Game  4:30PM  Wheat Ridge  Evergreen  Pennington Elementary School       
 
 (Rescheduled to 10-12-19)
League Game  4:30PM  Golden  D'Evelyn  Golden High School       
 
 (Rescheduled to 10-09-19)
League Game  4:30PM  Green Mountain  Standley Lake  Green Mountain High School       
 
 (Rescheduled to 10-09-19)
League Game  4:30PM  Columbine  Chatfield  Columbine High School       
 
 (Date Changed to 10-09-19)
League Game  4:30PM  Pomona  Valor Christian  Pomona High School       
 
 (Date Changed to 10-09-19)
League Game  4:30PM  Arvada West  Ralston Valley  Arvada West High School       
 
 (Date Changed to 10-09-19)
Friday, Oct 11, 2019

Game  4:00PM  Green Mountain  Faith Christian  Green Mountain High School       
 
 (Rescheduled from 09-06-19)
Rescheduled due to weather.
Game  4:00PM  Arvada  Denver West  Arvada High School       
 
 (Cancelled)
League Game  4:00PM  Weld Central  Arvada  Weld Central High School       
 
 (Rescheduled from 10-10-19)
Game  4:00PM  Brighton  Ralston Valley  Brighton High School       
 
 (Time Changed)
Game  4:15PM  Lincoln  Standley Lake  Abraham Lincoln High School       
 
League Game  4:30PM  Pomona  Valor Christian  Pomona High School       
 
Saturday, Oct 12, 2019

Game  10:00AM  Green Mountain  Skyview  Green Mountain High School       
 
Game  10:00AM  Conifer  Boulder  Conifer High School       
 
(Date & Time Changed from 10-10-19)
League Game  11:00AM  Wheat Ridge  Evergreen  Pennington Elementary School       
 
 (Rescheduled from 10-10-19)
Game  2:00PM  Alameda International  Skyview  Alameda International High School       
 
 (Rescheduled from 10-10-19)
Tuesday, Oct 15, 2019

Scrimmage  4:30PM  Conifer  Lakewood  Conifer High School       
 
 (Date Changed from 10-16-19)
Wednesday, Oct 16, 2019

Scrimmage  4:30PM  Conifer  Lakewood  Conifer High School       
 
 (Date Changed to 10-15-19)
Saturday, Oct 19, 2019

Regional  10:00AM  Columbine  Cherokee Trail,
Legend,
Pomona 
Columbine High School       
 
Class 5A Region 8 at Columbine High School: 10 am Columbine vs CT; 10 am Pomona vs Legend; 12:15 pm Loser Game 1 vs Loser Game 2; 12:15 pm Winner Game 1 vs Winner Game 2; 2:30 pm Winner Game 3 vs Loser Game 4
Regional  10:00AM  Rock Canyon  Denver South,
Lakewood,
Mountain Vista 
Redstone Park       
 
Class 5A Region 1 at Redstone Park in Highlands Ranch: 10 am Rock Canyon vs Denver South; 10 am Lakewood vs Mountain Vista; 12:15 pm Loser Game 1 vs Loser Game 2; 12:15 pm Winner Game 1 vs Winner Game 2; 2:30 pm Winner Game 3 vs Loser Game 4
Regional  10:00AM  Pueblo County  Berthoud,
Conifer,
Elizabeth 
Runyon Field       
 
Class 4A Region 4 Tournament: 10 am Pueblo County vs Berthoud; 10 am Conifer vs Elizabeth; 12:15 pm Loser Game 1 vs Loser Game 2; 12:15 pm Winner Game 1 vs Winner Game 1; 2:30 pm Winner Game 3 vs Loser Game 4
Regional  10:00AM  Chatfield  Arapahoe,
Fort Collins,
Mountain Range 
Clement Park       
 
Class 5A Region 7 Tournament: 10 am Chatfield vs Mountain Range; 10 am Arapahoe vs Fort Collins; 12:15 pm Winner Game 1 vs Winner Game 2; 12:15 pm Loser Game 1 vs Loser Game 2; 2:30 pm Loser Game 4 vs Winner Game 5
Regional  10:00AM  Grand Junction Central  Brighton,
Ralston Valley,
Windsor 
TBA       
 
Class 5A Region 5 Tournament at Kronkright Softball Complex, GJ: 10 am Central of GJ vs Ralston Valley; 10 am Brighton vs Windsor, 10 am; 12:15 pm Loser Game 1 vs Loser Game 2; 12:15 pm Winner Game 1 vs Winner Game 2; 2:30 pm Winner Game 3 vs Loser Game 4
Regional  10:00AM  Golden  Mesa Ridge,
Northridge,
Weld Central 
Ulysses Sports Complex       
 
Class 4A Region 1 at Ulysses Sports Complex in Golden: 10 am Golden vs Weld Central, Field 3, 10 am Northridge vs Mesa Ridge, Field 4; 12:15 pm Loser Game 1 vs Loser Game 2, Field 4; 12:15 pm Winner Game 1 vs Winner Game 2, Field 3; 2:30 pm Winner Game 3 vs Loser Game 4, Field TBA
Regional  10:00AM  Holy Family  Evergreen,
Falcon,
Mountain View 
TBA       
 
Class 4A Region 8 at Broomfield Industrial Park: 10 am Holy Family vs Falcon; 10 am Evergreen vs Mountain View; 12:15 pm Winner Game 1 vs Winner Game 2; 12:15 pm Loser Game 1 vs Loser Game 2; Loser Game 3 vs Winner Game 5
Regional  10:00AM  Broomfield  Arvada West,
Castle View,
Grandview 
Broomfield High School       
 
Class 5A Region 6 Tournament: 10 am Broomfield vs Grandview; 10 am Castle View vs Arvada West; 12:15 pm Loser Game 1 vs Loser Game 2; 12:15 pm Winner Game 1 vs Winner Game 2; 2:30 pm Winner Game 3 vs Loser Game 4
Regional  10:00AM  Wheat Ridge  Erie,
Montrose,
Ponderosa 
Youth Memorial Sports Complex       
 
Class 4A Region 3 Tournament at Youth Memorial Complex in Arvada: 10 am Wheat Ridge vs Montrose; 10 am Erie vs Ponderosa; 12:15 pm Loser Game 1 vs Loser Game 2; 12:15 pm Winner Game 1 vs Winner Game 2; Winner Game 3 vs Loser Game 4
Regional  10:00AM  D'Evelyn  Northfield,
Pueblo West,
Roosevelt 
Youth Memorial Sports Complex       
 
Class 4A Region 2 Tournament: 10 am D'Evelyn vs Northfield; 10 am Pueblo West vs Roosevelt; 12:15 pm Loser Game 1 vs Loser Game 2; 12:15 pm Winner Game 1 vs Winner Game 2; 2:30 pm Winner Game 3 vs Loser Game 4
Class 4A Region 2 Tournament: 10 am D'Evelyn vs Northfield; 10 am Pueblo West vs Roosevelt; 12:15 pm Loser Game 1 vs Loser Game 2; 12:15 pm Winner Game 1 vs Winner Game 2; 2:30 pm Winner Game 3 vs Loser Game 4
Regional  11:00AM  Rocky Mountain  Cherry Creek,
Prairie View,
Valor Christian 
Rocky Mountain High School       
 
Class 5A Region 3 Tournament at RMHS and Roland Moore Field #2: 11 am Rocky Mountain vs Valor; 11 am Prairie View vs Cherry Creek; 1:15 pm Loser Game 1 vs Loser Game 2; 1:15 pm Winner Game 1 vs Winner Game 2; 3:30 pm Winner Game 3 vs Loser Game 4
Regional  2:30PM  Pueblo South  Coronado,
George Washington,
Standley Lake 
Runyon Field       
 
Class 4A Region 5: 2:30 pm Pueblo South vs Standley Lake; 2:30 pm Coronado vs George Washington; 4:45 pm Loser Game 1 vs Loser Game 2; 4:45 pm Winner Game 1 vs Winner Game 1; 7 pm Winner Game 3 vs Loser Game 4
Friday, Oct 25, 2019

4A State  10:00AM  CHSAA  D'Evelyn,
Evergreen,
Golden,
Wheat Ridge 
Aurora Sports Complex       
 
1st round: 10 am & 12:15 pm; Quarterfinals: 2:30 pm
5A State  10:00AM  CHSAA  Arvada West,
Chatfield,
Columbine,
Lakewood,
Ralston Valley,
Valor Christian 
Aurora Sports Complex       
 
1st round: 10 am & 12:15 pm; Quarterfinals: 2:30 pm
Saturday, Oct 26, 2019

5A State  10:00AM  CHSAA  Arvada West,
Chatfield,
Columbine,
Lakewood,
Ralston Valley,
Valor Christian 
Aurora Sports Park       
 
Semifinals: 10 am; Championship: 1:30 pm
4A State  10:00AM  CHSAA  D'Evelyn,
Evergreen,
Golden,
Wheat Ridge 
Aurora Sports Park       
 
Semifinals: 10 am; Championship: 1:30 pm