Jeffco Public Schools
logo

Cross Country: Varsity Fall 2019 Schedule

    (as of 10-17-19)
 
Type  Time  Home/Host  Opponent  Location  Comments
Friday, Aug 23, 2019
Invitational  TBD  Mountain Vista  Pomona  Mountain Vista High School         
Mountain Vista Invite
Invitational  1:00PM  Cheyenne Mountain  Lakewood,
Littleton,
Wheat Ridge 
Norris Penrose Event Center         
Cheyenne Mountain Pre-State Meet Stampede
Invitational  4:00PM  Mountain Vista  Dakota Ridge  Mountain Vista High School         
Saturday, Aug 24, 2019
Invitational  TBD  Cherry Creek  Bear Creek  TBA         
Cherry Creek Race
Invitational  TBD  D'Evelyn  Arvada West,
Bear Creek,
Bishop Machebeuf,
Chatfield,
Columbine,
Conifer,
Denver School of Science and Technology - Byers,
Denver School of Science and Technology - Green Valley Ranch,
Elizabeth,
KIPP Collegiate,
Longmont,
Mullen,
Regis Groff,
Skyview,
St. Mary's Academy,
Valley,
Vanguard,
Vista Peak 
D'Evelyn High School         
Add: Addenbrooke Classical Academy
Invitational  8:00AM  Englewood  Alameda International,
Arvada,
Golden,
Green Mountain,
Littleton 
Englewood High School         
Windjammer Invitational
Thursday, Aug 29, 2019
Invitational  TBD  Platte Canyon  Jefferson           
Invitational  3:00PM  Ponderosa  Bear Creek,
Evergreen,
Wheat Ridge 
Salisbury Equestrian Park and Sports Complex         
Friday, Aug 30, 2019
Invitational  TBD  Horizon High School  Ralston Valley  Adams County Fairgrounds         
Invitational  3:00PM  Denver South  Arvada,
Bear Creek,
Conifer,
D'Evelyn,
Golden 
TBA         
Denver South Invite at Washington Park
Invitational  3:00PM  Arapahoe  Alameda International,
Chatfield,
Columbine,
Green Mountain,
Lakewood,
Littleton 
DeKoevend Park         
Warrior/Arapahoe Invitational at DeKoevend Park
Saturday, Aug 31, 2019
Invitational  9:00AM  Lake County  D'Evelyn,
Green Mountain 
Colorado Mountain College         
Lake County Invitational in Leadville, CO
Thursday, Sep 5, 2019
Invitational  3:00PM  Standley Lake  Alameda International,
Arvada,
Arvada West,
Conifer,
D'Evelyn,
Denver Academy,
Denver School of Science and Technology,
Eaglecrest,
Englewood,
Evergreen,
Faith Christian,
Fort Morgan,
Golden,
Green Mountain,
Jefferson Academy,
Littleton,
Manitou Springs,
Mead,
Northfield,
Northglenn,
Pomona,
Poudre,
Ralston Valley,
Resurrection Christian School,
Thomas Jefferson,
Vista Peak,
Westminster 
Stoney Creek Golf Course         
Saturday, Sep 7, 2019
Invitational  7:30AM  Heritage  Bear Creek,
Columbine,
D'Evelyn,
Evergreen,
Lakewood,
Pomona,
Ralston Valley,
Wheat Ridge 
Heritage High School         
Liberty Bell Invitational
Invitational  8:00PM  Alamosa  Dakota Ridge  Alamosa High School         
Tuesday, Sep 10, 2019
Invitational  3:00PM  Elizabeth  Alameda International,
D'Evelyn,
Green Mountain,
Jefferson,
Lakewood,
Littleton 
Elizabeth High School         
Elizabeth Invitational
Friday, Sep 13, 2019
Invitational  3:00PM  Arvada West  Arvada,
Bishop Machebeuf,
Byers,
Chatfield,
Colorado Academy,
Columbine,
D'Evelyn,
Denver East,
Eaglecrest,
Front Range Christian,
Golden,
Grandview,
Holy Family,
Jefferson Academy,
Lutheran,
Mullen,
Northglenn,
Overland,
Pomona,
Ralston Valley,
Sheridan,
Sky View Academy,
Skyview,
Standley Lake,
Stargate Charter,
The Classical Academy,
Thornton,
Westminster,
Wheat Ridge 
Stenger Soccer Complex         
Saturday, Sep 14, 2019
Invitational  8:00AM  Centaurus  Alameda International,
Conifer,
Standley Lake 
Centaurus High School         
Centaurus Invitational
Invitational  9:00AM  Air Academy  Green Mountain,
Littleton 
Air Academy High School         
Air Academy Kadet Invitational
Tuesday, Sep 17, 2019
Invitational  TBD  Denver East  Pomona,
Standley Lake 
Denver City Park         
East Angel Invite
Friday, Sep 20, 2019
Invitational  TBD  Columbine  Arapahoe,
Arvada West,
Aurora Central,
Bear Creek,
Castle View,
Chatfield,
Cherokee Trail,
Cherry Creek,
Conifer,
D'Evelyn,
Dakota Ridge,
Denver Christian,
Eagle Valley,
Elizabeth,
Evergreen,
George Washington,
Golden,
Golden View Classical Academy,
Grandview,
Green Mountain,
Heritage,
Highlands Ranch,
Hinkley,
Holy Family,
Horizon High School,
Jefferson,
Kent Denver,
Lakewood,
Legacy,
Littleton,
Mountain Range,
Mullen,
Northfield,
Overland,
Ralston Valley,
Rangeview,
Regis Jesuit Girls,
Rifle,
Rock Canyon,
STEM High and Academy,
Summit,
ThunderRidge,
Valor Christian,
Vista Peak,
Westminster,
Wheat Ridge 
Clement Park         
Dave Sanders Invite
Saturday, Sep 21, 2019
Invitational  TBD  Pueblo Central  Pomona  TBA         
Pueblo Central Invite
Invitational  TBD  Lyons  Arvada  Lyons High School         
Lyons Invite
Invitational  8:00AM  St. Vrain Valley  Dakota Ridge,
Standley Lake 
Lyons High School         
Invitational  9:00AM  Sheridan  Alameda International  Sheridan High School         
Sheridan Invitational
Tuesday, Sep 24, 2019
Invitational  TBD  Littleton  Tba  DeKoevend Park         
Invitational  TBD  Tba  Alameda International  TBA         
Runners Roost Invite
Invitational  2:30PM  Denver North  Golden,
Green Mountain,
Lakewood 
Willis Case Golf Course         
Denver North Viking Invite at Willis Case Golf Course
Friday, Sep 27, 2019
Invitational  TBD  Tba  Ralston Valley,
Standley Lake 
TBA         
Desert Twilight — Casa Grande, AZ
Invitational  TBD  Platte Valley  Ralston Valley  TBA         
Platte Valley Invite
Invitational  2:00PM  Thornton  Arvada West,
Chatfield,
Conifer,
Standley Lake 
Margaret Carpenter Rec Center         
Thornton Invite
Invitational  3:00PM  Loveland  Bear Creek,
Evergreen,
Golden 
TBA         
Loveland Sweetheart Invite at North Lake Park, Loveland
Saturday, Sep 28, 2019
Invitational  TBD  Tba  Pomona  TBA         
Pat Patten Invite
Invitational  TBD  Estes Park  Arvada  Estes Park Golf Course         
Estes Park Invite
Invitational  8:30AM  Mead  Alameda International  Mead High School         
Mead Stampede Invitational
Invitational  8:30AM  Douglas County  Columbine,
D'Evelyn,
Lakewood 
TBA         
Polson Ranch Invite
Tuesday, Oct 1, 2019
Invitational  TBD  Northglenn  D'Evelyn,
Ralston Valley 
Northwest Open Spaces Park         
Pat Amato Invite — Freshmen/Sophomores
Friday, Oct 4, 2019
Invitational  2:00PM  Northfield  Golden,
Jefferson 
Dick's Sporting Goods Park         
Northfield Invite at Dick's Sporting Goods Park
Northfield Invite at Dick's Sporting Goods Park
Invitational  2:00PM  Northglenn  Arvada West,
Chatfield,
Conifer,
Evergreen,
Lakewood,
Pomona,
Ralston Valley,
Wheat Ridge 
Northwest Open Spaces Park         
Northglenn - Pat Amato Classic
Saturday, Oct 5, 2019
Invitational  9:00AM  Cherry Creek  Columbine,
Green Mountain,
Littleton 
Cherry Creek High School         
Cherry Creek Steve Lohman Invitational
CO 7 League Championship  9:00AM  Englewood  Alameda International,
Arvada,
Conifer 
Englewood High School         
Colorado 7 League Championships at Englewood High School
Friday, Oct 11, 2019
Invitational  TBD  Stargate Charter  Alameda International,
Ralston Valley 
TBA         
Stargate Invite at Stargate HS
League Championships  2:00PM  Tba  Arvada West,
Bear Creek,
Chatfield,
Columbine,
D'Evelyn,
Dakota Ridge,
Evergreen,
Golden,
Green Mountain,
Lakewood,
Littleton,
Pomona,
Ralston Valley,
Standley Lake,
Valor Christian,
Wheat Ridge 
Stoney Creek Golf Course         
5A & 4A Jeffco League Championships
Saturday, Oct 12, 2019
Invitational  TBD  Wiggins  Arvada  Wiggins High School         
Thursday, Oct 17, 2019
Regional  TBD  Grand Junction Central  Battle Mountain,
Conifer,
Eagle Valley,
Evergreen,
Glenwood Springs,
Golden,
Green Mountain,
Mullen,
Palisade,
Steamboat Springs,
Summit 
TBA         
Class 4A Region 1: Lincoln Park Golf Course, Grand Junction, CO
Regional  3:00PM  Eaglecrest  Arapahoe,
Aurora Central,
Cherokee Trail,
Cherry Creek,
Gateway,
Grandview,
Hinkley,
Overland,
Rangeview,
Regis Jesuit Boys,
Regis Jesuit Girls,
Smoky Hill 
Aurora Sports Park         
Class 5A Region 1
Regional  3:00PM  Denver School of Science and Technology - Byers  Aurora West College Preparatory Academy,
Colorado Academy,
D'Evelyn,
Denver School of Science and Technology - Green Valley Ranch,
Elizabeth,
Englewood,
Kent Denver,
Machebeuf,
Ridge View Academy,
Riverdale Ridge,
Saint Mary's,
Sheridan,
Sky View Academy,
STRIVE Preparatory Schools 
Lyons High School         
Class 3A Region 5
Regional  3:30PM  Chatfield  Arvada West,
Bear Creek,
Columbine,
Dakota Ridge,
Fruita Monument,
Grand Junction,
Heritage,
Highlands Ranch,
Lakewood,
Mountain Vista,
ThunderRidge,
Valor Christian 
Aurora Sports Park         
Class 5A Region 2
Regional  4:00PM  Falcon  Air Academy,
Discovery Canyon,
Harrison,
Lewis-Palmer,
Littleton,
Mitchell,
Palmer Ridge,
Ponderosa,
Sand Creek,
Sierra,
Wheat Ridge 
TBA         
Class 4A Region 2: Monument Valley Park, Colorado Springs, CO
Friday, Oct 18, 2019
Regional  1:00PM  Denver West  Jefferson,
Jefferson Academy 
Denver City Park         
Class 3A Region 3
Regional  2:00PM  Denver North  Abraham Lincoln,
Alameda International,
Arvada,
Centaurus,
George Washington,
John F. Kennedy,
Niwot,
Northfield,
Skyview,
Standley Lake,
Thomas Jefferson,
Vista Peak 
Denver City Park         
Class 4A Region 3
Regional  3:00PM  Denver East  Boulder,
Broomfield,
Denver South,
Fairview,
Legacy,
Monarch,
Northglenn,
Pomona,
Ralston Valley,
Thornton,
Westminster 
Denver City Park         
Class 5A Region 3
Saturday, Oct 26, 2019
State  9:00AM  CHSAA  Dakota Ridge,
Golden 
Norris Penrose Event Center         
State Meet: 9 am-2A Boys, 9:40 am-4A Girls, 10:20 am-2A Girls, 11 am-4A Boys, 11:40 am-Unified Race, 12:20 pm-3A Girls, 1 pm-5A Boys, 1:40 pm-3A Boys, 2:20 pm-5A Girls
Monday, Oct 28, 2019
Invitational  8:00AM  Tba  Dakota Ridge  Boulder High School