Jeffco Public Schools
 
Softball: JV Fall 2019 Schedule    (as of 07-18-19)
 
Type  Time  Home/Host  Opponent  Location  Comments
Friday, Aug 16, 2019
Game  5:30PM  Green Mountain  Centaurus  Green Mountain High School         
Game  5:30PM  Standley Lake  Westminster  Standley Lake High School         
Saturday, Aug 17, 2019
Game  12:00PM  D'Evelyn  Woodland Park  D'Evelyn High School         
Tuesday, Aug 20, 2019
Game  4:00PM  D'Evelyn  Chatfield  D'Evelyn High School         
Game  4:00PM  Pomona  Conifer  Pomona High School         
Game  4:00PM  Ralston Valley  Prairie View  Youth Memorial Sports Complex         
Game  5:30PM  Holy Family  Wheat Ridge  Holy Family High School         
Game  5:30PM  Arvada West  Cherry Creek  Arvada West High School         
Game  5:30PM  Lakewood  Doherty  Lakewood High School         
 (Date Changed from 08-22-19)
Game  6:00PM  Bear Creek  Mesa Ridge  Bear Creek High School         
Game  6:00PM  Alameda International  Green Mountain  Alameda International High School         
Game  6:00PM  Eagle Valley  Evergreen  Eagle Valley High School         
Wednesday, Aug 21, 2019
Game  5:30PM  Adams City  Lakewood  Adams City High School         
Game  5:30PM  Dakota Ridge  Vista Ridge  Dakota Ridge High School         
Thursday, Aug 22, 2019
Game  4:00PM  Columbine  D'Evelyn  Columbine High School         
Game  4:00PM  Ralston Valley  Brighton  Youth Memorial Sports Complex         
Game  5:30PM  Green Mountain  Riverdale Ridge  Green Mountain High School         
Game  5:30PM  Lakewood  Doherty  Lakewood High School         
 (Date Changed to 08-20-19)
Game  6:00PM  Evergreen  Westminster  Evergreen High School         
Friday, Aug 23, 2019
Game  4:30PM  Chatfield  Mullen  Chatfield High School         
Saturday, Aug 24, 2019
Game  TBD  Rock Canyon  D'Evelyn  Rock Canyon High School         
TBA for time
Game  12:00PM  Northglenn  Green Mountain  Northglenn High School         
Game  12:00PM  Lakewood  Conifer  Lakewood High School         
Monday, Aug 26, 2019
Game  6:00PM  Westminster  Bear Creek  Westminster High School         
Tuesday, Aug 27, 2019
Game  5:00PM  Pine Creek  Columbine  Pine Creek High School         
Game  5:30PM  Denver North  Green Mountain  Denver North High School         
Game  5:31PM  Golden  Conifer  Golden High School         
Game  6:00PM  Bear Creek  Evergreen  Bear Creek High School         
Wednesday, Aug 28, 2019
Game  5:00PM  Riverdale Ridge  Standley Lake  Riverdale Ridge High School         
Game  5:30PM  Wheat Ridge  Alameda International  Pennington Elementary School         
Thursday, Aug 29, 2019
Game  4:30PM  Columbine  Cherry Creek  Columbine High School         
Game  5:30PM  Green Mountain  Thornton  Green Mountain High School         
Game  5:30PM  Wheat Ridge  Conifer  Pennington Elementary School         
Saturday, Aug 31, 2019
Game  10:00AM  Vista Ridge  Lakewood  Vista Ridge High School         
Game  11:30AM  Green Mountain  Fairview  Green Mountain High School         
Tuesday, Sep 3, 2019
Game  3:30PM  Weld Central  Wheat Ridge  Weld Central HS         
Game  4:30PM  Lakewood  Highlands Ranch  Lakewood High School         
Game  5:00PM  D'Evelyn  Elizabeth  D'Evelyn High School         
Game  5:30PM  Legend  Columbine  Legend High School         
Game  5:30PM  Golden  Arvada West  Golden High School         
Game  5:30PM  Dakota Ridge  Westminster  Dakota Ridge High School         
Wednesday, Sep 4, 2019
Game  4:00PM  Chatfield  Denver East  Chatfield High School         
Game  5:00PM  Arvada West  Horizon High School  Arvada West High School         
Game  6:00PM  Northglenn  Bear Creek  Northglenn High School         
Thursday, Sep 5, 2019
Game  4:00PM  Ralston Valley  Broomfield  Youth Memorial Sports Complex         
Game  4:30PM  Columbine  Brighton  Columbine High School         
Game  4:30PM  Standley Lake  Lakewood  Standley Lake High School         
Game  5:30PM  Conifer  Green Mountain  Conifer High School         
Game  6:00PM  Bear Creek  Rock Canyon  Bear Creek High School         
Friday, Sep 6, 2019
Tournament  TBD  Berthoud  Conifer  Berthoud High School         
Game  5:00PM  Dakota Ridge  Regis Jesuit Girls  Dakota Ridge High School         
Saturday, Sep 7, 2019
Tournament  TBD  Berthoud  Conifer  Berthoud High School         
Game  10:00AM  Chatfield  Cherry Creek  Chatfield High School         
Game  12:00PM  Wheat Ridge  Dakota Ridge  Pennington Elementary School         
Game  12:00PM  D'Evelyn  Ralston Valley  D'Evelyn High School         
Game  12:30PM  Mullen  Columbine  Mullen High School         
Monday, Sep 9, 2019
Game  5:00PM  Regis Jesuit Girls  Bear Creek  Regis High School         
Game  5:30PM  Arvada West  Eaglecrest  Arvada West High School         
Tuesday, Sep 10, 2019
Game  4:00PM  Broomfield  D'Evelyn  Broomfield High School         
Game  4:30PM  Arapahoe  Bear Creek  Arapahoe High School         
Game  4:30PM  Smoky Hill  Dakota Ridge  Dakota Ridge High School         
Game  5:30PM  Conifer  Evergreen  Conifer High School         
Game  5:30PM  Lakewood  Vista Peak  Lakewood High School         
Game  6:00PM  Alameda International  Overland  Alameda International High School         
Wednesday, Sep 11, 2019
Game  5:30PM  Wheat Ridge  Ralston Valley  Pennington Elementary School         
Game  5:30PM  Grandview  Arvada West  Grandview High School         
Thursday, Sep 12, 2019
Game  4:00PM  Ralston Valley  Rock Canyon  Youth Memorial Sports Complex         
Game  5:30PM  Green Mountain  Dakota Ridge  Green Mountain High School         
Game  6:00PM  Alameda International  Fort Lupton  Alameda International High School         
Friday, Sep 13, 2019
Game  4:00PM  Regis Jesuit Girls  Chatfield  Regis High School         
Game  4:15PM  Rocky Mountain  Arvada West  Rocky Mountain High School         
Game  4:30PM  Dakota Ridge  Chaparral  Dakota Ridge High School         
Saturday, Sep 14, 2019
League Game  12:00PM  Green Mountain  Evergreen  Green Mountain High School         
League Game  12:00PM  Golden  Standley Lake  Golden High School         
Monday, Sep 16, 2019
League Game  4:30PM  Bear Creek  Arvada West  Bear Creek High School         
League Game  4:30PM  Dakota Ridge  Lakewood  Dakota Ridge High School         
League Game  4:30PM  Valor Christian  Chatfield  Valor Christian High School         
League Game  4:30PM  Ralston Valley  Pomona  Youth Memorial Sports Complex         
Tuesday, Sep 17, 2019
Game  6:00PM  Arvada  Alameda International  Arvada High School         
Wednesday, Sep 18, 2019
League Game  4:30PM  Bear Creek  Ralston Valley  Bear Creek High School         
League Game  4:30PM  Chatfield  Arvada West  Chatfield High School         
League Game  4:30PM  Lakewood  Valor Christian  Lakewood High School         
League Game  4:30PM  Green Mountain  Wheat Ridge  Green Mountain High School         
League Game  4:30PM  Standley Lake  D'Evelyn  Standley Lake High School         
League Game  4:30PM  Evergreen  Golden  Evergreen High School         
League Game  4:30PM  Dakota Ridge  Columbine  Dakota Ridge High School         
Thursday, Sep 19, 2019
Game  4:00PM  Weld Central  Conifer  Weld Central High School         
Game  4:00PM  Skyview  Standley Lake  Skyview High School         
Game  6:00PM  Alameda International  Englewood  Alameda International High School         
Friday, Sep 20, 2019
Tournament  8:00AM  Arvada West  Bear Creek,
Brighton,
Chatfield,
Columbine,
Dakota Ridge,
Erie,
Falcon,
Frederick,
Golden,
Lakewood,
Legacy,
Mountain Vista,
Pomona,
Ralston Valley,
Standley Lake 
Youth Memorial Sports Complex         
Saturday, Sep 21, 2019
Tournament  8:00AM  Arvada West  Bear Creek,
Brighton,
Chatfield,
Columbine,
Dakota Ridge,
Erie,
Falcon,
Frederick,
Golden,
Lakewood,
Legacy,
Mountain Vista,
Pomona,
Ralston Valley,
Standley Lake 
Arvada West High School         
Game  11:30AM  Green Mountain  Abraham Lincoln  Green Mountain High School         
League Game  12:00PM  Wheat Ridge  D'Evelyn  Pennington Elementary School         
Monday, Sep 23, 2019
League Game  4:30PM  Pomona  Arvada West  Pomona High School         
League Game  4:30PM  Chatfield  Dakota Ridge  Chatfield High School         
League Game  4:30PM  Lakewood  Columbine  Lakewood High School         
League Game  4:30PM  D'Evelyn  Green Mountain  D'Evelyn High School         
League Game  4:30PM  Standley Lake  Evergreen  Standley Lake High School         
League Game  4:30PM  Valor Christian  Bear Creek  Valor Christian High School         
League Game  4:30PM  Wheat Ridge  Golden  Paramount Park         
 (Location Changed)
Wednesday, Sep 25, 2019
League Game  4:30PM  Lakewood  Bear Creek  Lakewood High School         
League Game  4:30PM  Columbine  Pomona  Columbine High School         
League Game  4:30PM  Golden  Wheat Ridge  Golden High School         
League Game  4:30PM  Green Mountain  D'Evelyn  Green Mountain High School         
League Game  4:30PM  Ralston Valley  Dakota Ridge  Youth Memorial Sports Complex         
League Game  4:30PM  Arvada West  Valor Christian  Youth Memorial Sports Complex         
League Game  5:00PM  Evergreen  Standley Lake  Evergreen High School         
Thursday, Sep 26, 2019
Game  6:00PM  Alameda International  Riverdale Ridge  Alameda International High School         
Saturday, Sep 28, 2019
League Game  12:00PM  Bear Creek  Columbine  Bear Creek High School         
League Game  12:00PM  Chatfield  Lakewood  Chatfield High School         
League Game  12:00PM  D'Evelyn  Evergreen  D'Evelyn High School         
League Game  12:00PM  Golden  Green Mountain  Golden High School         
League Game  12:00PM  Valor Christian  Ralston Valley  Valor Christian High School         
League Game  12:00PM  Dakota Ridge  Pomona  Dakota Ridge High School         
League Game  12:00PM  Wheat Ridge  Standley Lake  Pennington Elementary School         
Tuesday, Oct 1, 2019
League Game  4:30PM  Standley Lake  D'Evelyn  Standley Lake High School         
League Game  4:30PM  Evergreen  Golden  Evergreen High School         
League Game  4:30PM  Green Mountain  Wheat Ridge  Green Mountain High School         
Wednesday, Oct 2, 2019
League Game  4:30PM  Pomona  Chatfield  Pomona High School         
League Game  4:30PM  Columbine  Arvada West  Columbine High School         
League Game  4:30PM  Evergreen  Wheat Ridge  Evergreen High School         
League Game  4:30PM  D'Evelyn  Golden  D'Evelyn High School         
League Game  4:30PM  Standley Lake  Green Mountain  Standley Lake High School         
League Game  4:30PM  Dakota Ridge  Valor Christian  Dakota Ridge High School         
League Game  4:30PM  Ralston Valley  Lakewood  Youth Memorial Sports Complex         
Thursday, Oct 3, 2019
League Game  4:30PM  Columbine  Ralston Valley  Columbine High School         
Friday, Oct 4, 2019
Game  4:30PM  Cherokee Trail  Wheat Ridge  Cherokee Trail High School         
Saturday, Oct 5, 2019
League Game  12:00PM  Arvada West  Lakewood  Arvada West High School         
League Game  12:00PM  Pomona  Bear Creek  Pomona High School         
League Game  12:00PM  Evergreen  D'Evelyn  Evergreen High School         
League Game  12:00PM  Standley Lake  Wheat Ridge  Standley Lake High School         
League Game  12:00PM  Green Mountain  Golden  Green Mountain High School         
League Game  12:00PM  Valor Christian  Columbine  Valor Christian High School         
League Game  12:00PM  Ralston Valley  Chatfield  Ralston Valley High School         
Monday, Oct 7, 2019
League Game  4:30PM  Lakewood  Pomona  Lakewood High School         
League Game  4:30PM  Chatfield  Bear Creek  Chatfield High School         
League Game  4:30PM  Evergreen  Green Mountain  Evergreen High School         
League Game  4:30PM  D'Evelyn  Wheat Ridge  D'Evelyn High School         
League Game  4:30PM  Standley Lake  Golden  Standley Lake High School         
League Game  4:30PM  Arvada West  Dakota Ridge  Youth Memorial Sports Complex         
Tuesday, Oct 8, 2019
Game  6:00PM  Weld Central  Alameda International  Weld Central High School         
Wednesday, Oct 9, 2019
League Game  4:30PM  Golden  D'Evelyn  Golden High School         
League Game  4:30PM  Green Mountain  Standley Lake  Green Mountain High School         
League Game  4:30PM  Wheat Ridge  Evergreen  Paramount Park         
 (Location Changed)
Thursday, Oct 10, 2019
League Game  4:30PM  Dakota Ridge  Bear Creek  Dakota Ridge High School         
League Game  4:30PM  Valor Christian  Pomona  Valor Christian High School         
League Game  4:30PM  Ralston Valley  Arvada West  Youth Memorial Sports Complex         
League Game  4:30PM  Columbine  Chatfield  Columbine High School         
Game  6:00PM  Alameda International  Skyview  Alameda International High School