Color Key:
Home
Away
Change View:
Day/date
Date condensed
Month View
Volleyball: Varsity Fall 2016 Schedule
(as of 03-29-24)
Type
Time
Home/Host
Opponent
Location
Comments
Saturday, Aug 20, 2016
TBD
Aurora Central
Alameda International
Aurora Central High School
Thursday, Aug 25, 2016
Match
6:00PM
Liberty
Bear Creek
Liberty High School
Match
6:30PM
Aurora Central
Standley Lake
Aurora Central High School
West Gym
League Match
6:30PM
Englewood High School
Alameda International
Englewood High School
Match
6:30PM
Summit
Wheat Ridge
Summit High School
Match
6:30PM
Arvada West
Mullen
Arvada West High School
Match
6:30PM
Green Mountain
Overland
Green Mountain High School
Match
6:30PM
Dakota Ridge
Doherty
Dakota Ridge High School
(Date Changed to
08-26-16
)
League Match
6:30PM
Pomona
Monarch
Pomona High School
Friday, Aug 26, 2016
Match
6:30PM
D'Evelyn
Vista Peak
D'Evelyn High School
Match
6:30PM
Dakota Ridge
Doherty
Dakota Ridge High School
(Date Changed from 08-25-16)
Saturday, Aug 27, 2016
Match
6:30PM
Bear Creek
Highlands Ranch
Bear Creek High School
Match
7:00PM
Regis Jesuit Girls
Valor Christian
Regis High School
(Date Changed to
09-07-16
)
Monday, Aug 29, 2016
Match
6:30PM
Arvada
Jefferson
Arvada High School
Match
6:30PM
Holy Family
Green Mountain
Holy Family High School
Match
6:30PM
Boulder
Dakota Ridge
Boulder High School
Tuesday, Aug 30, 2016
Match
6:00PM
Lakewood
Highlands Ranch
Lakewood High School
Match
6:30PM
Arvada West
Broomfield
Arvada West High School
Match
6:30PM
Chatfield
Valor Christian
Chatfield High School
Match
6:30PM
Evergreen
Longmont
Evergreen High School
Match
6:30PM
Smoky Hill
Columbine
Smoky Hill High School
Match
6:30PM
Alameda International
Sheridan
Alameda International High School
League Match
6:30PM
Pomona
Denver South
Pomona High School
Match
6:30PM
Ralston Valley
Lewis-Palmer
Ralston Valley High School
Wednesday, Aug 31, 2016
Match
6:30PM
Fossil Ridge High School
Golden
Fossil Ridge High School
Match
6:30PM
Alameda International
Adams City
Alameda International High School
Thursday, Sep 1, 2016
Match
6:15PM
Mullen
Chatfield
Mullen High School
Match
6:30PM
Far Northeast
Arvada
Montbello High School
Match
6:30PM
Vista Peak
Evergreen
Vista PEAK School
Match
6:30PM
D'Evelyn
Colorado Academy
D'Evelyn High School
Match
6:30PM
Denver South
Dakota Ridge
Denver South High School
Match
6:30PM
Cherry Creek
Ralston Valley
Cherry Creek High School
Match
6:30PM
Grandview
Lakewood
Grandview High School
Friday, Sep 2, 2016
Invitational
TBD
Regis Jesuit Girls
Multiple Schools
Regis High School
2 games
Saturday, Sep 3, 2016
Invitational
TBD
Regis Jesuit Girls
Multiple Schools
Regis High School
2 games
Tuesday, Sep 6, 2016
Match
5:00PM
Manual
Jefferson
Manual High School
Match
6:15PM
Eaglecrest
Lakewood
Eaglecrest High School
(Time Changed)
Match
6:30PM
Aurora Central
Arvada
Aurora Central High School
Match
6:30PM
Mountain Range
Arvada West
Mountain Range High School
Match
6:30PM
Ralston Valley
Rocky Mountain
Ralston Valley High School
Match
6:30PM
Chatfield
Evergreen
Chatfield High School
Match
6:30PM
D'Evelyn
Elizabeth
D'Evelyn High School
Match
6:30PM
Fort Morgan
Standley Lake
Fort Morgan High School
Match
6:30PM
Broomfield
Dakota Ridge
Broomfield High School
Match
6:30PM
Valor Christian
Cherry Creek
Valor Christian High School
Match
6:30PM
Bear Creek
Douglas County
Bear Creek High School
Wednesday, Sep 7, 2016
Match
6:30PM
Columbine
ThunderRidge
Columbine High School
League Match
6:30PM
Pomona
Vista Ridge
Pomona High School
Match
6:30PM
Denver North
Alameda International
Denver North High School
(Location Changed)
Match
7:00PM
Regis Jesuit Girls
Valor Christian
Regis High School
(Date Changed from 08-27-16)
Thursday, Sep 8, 2016
Match
6:00PM
William Smith
Jefferson
William Smith High School
Match
6:00PM
Castle View
Bear Creek
Castle View High School
Match
6:15PM
Overland
Golden
Overland High School
Match
6:30PM
Legacy
Columbine
Legacy High School
Match
6:30PM
Monarch
Arvada West
Monarch High School
Match
6:30PM
Wheat Ridge
George Washington
Wheat Ridge High School
Match
6:30PM
Conifer
John F. Kennedy
Conifer High School
Match
6:30PM
Chatfield
Fairview
Chatfield High School
Match
6:30PM
Gateway
Green Mountain
Gateway High School
Match
6:30PM
Douglas County
Dakota Ridge
Douglas County High School
Match
6:30PM
Littleton High School
Thornton High School
Littleton High School
Match
Match
6:30PM
Poudre
Lakewood
Poudre High School
Friday, Sep 9, 2016
Match
6:30PM
Arvada West
Poudre
Arvada West High School
Match
6:30PM
Denver School of Science and Technology
Alameda International
Denver School of Science & Technology - College View HS
League Match
6:30PM
Mountain Range
Pomona
Mountain Range High School
Match
6:30PM
Standley Lake
Denver South
Standley Lake High School
Saturday, Sep 10, 2016
Invitational
TBD
Mesa Ridge
Conifer
Mesa Ridge High School
Invitational
TBD
Elizabeth
Evergreen
Elizabeth High School
Tournament
8:00AM
Lewis-Palmer
Ralston Valley
Lewis-Palmer High School
4 games
Match
3:00PM
Valor Christian
Fruita Monument
Valor Christian High School
Invitational
6:30PM
Overland
Multiple Schools
Overland High School
Monday, Sep 12, 2016
Match
6:30PM
Castle View
Chatfield
Castle View High School
Match
6:30PM
Bear Creek
Thornton High School
Bear Creek High School
Tuesday, Sep 13, 2016
League Match
6:00PM
Bruce Randolph
Jefferson
Bruce Randolph High School
Match
6:00PM
Legend
Lakewood
Legend High School
(Time Changed)
Match
6:15PM
Arapahoe
Columbine
Arapahoe High School
League Match
6:30PM
Skyview
Arvada
Skyview High School
Match
6:30PM
Arvada West
Legacy
Arvada West High School
Match
6:30PM
Dakota Ridge
Rangeview
Dakota Ridge High School
(Date Changed to
09-21-16
)
Match
6:30PM
Highlands Ranch
Valor Christian
Highlands Ranch High School
Match
6:30PM
Golden
Conifer
Golden High School
Match
6:30PM
Ralston Valley
Mountain Vista
Ralston Valley High School
Wednesday, Sep 14, 2016
Match
6:00PM
Jefferson
Alameda International
Jefferson High School
Match
6:30PM
Standley Lake
Pomona
Standley Lake High School
Match
6:30PM
Denver East
Chatfield
Denver East High School
Match
6:30PM
Aurora Central
Arvada West
Aurora Central High School
Thursday, Sep 15, 2016
League Match
6:00PM
Jefferson
Lake County High School
Jefferson High School
Match
6:00PM
Lakewood
Fruita Monument
Lakewood High School
League Match
6:30PM
Ralston Valley
Dakota Ridge
Ralston Valley High School
(Date Changed to
09-29-16
)
Match
6:30PM
Wheat Ridge
Aurora Central
Wheat Ridge High School
Match
6:30PM
Green Mountain
Thomas Jefferson
Green Mountain High School
Match
6:30PM
D'Evelyn
Discovery Canyon
D'Evelyn High School
Match
6:30PM
Arvada
Manual
Arvada High School
Match
6:30PM
Conifer
Fort Morgan
Conifer High School
Match
6:30PM
Bear Creek
Fort Lupton
Bear Creek High School
Match
6:30PM
Valor Christian
Mullen
Valor Christian High School
Match
6:30PM
Golden
Elizabeth
Golden High School
Friday, Sep 16, 2016
Tournament
TBD
Tba
Ralston Valley
TBA
6 total matches at Durango Fall Classic in Las Vegas
Match
6:30PM
Standley Lake
Centaurus
Standley Lake High School
Match
6:30PM
Adams City
Alameda International
Adams City High School
(Rescheduled to
09-21-16
)
Saturday, Sep 17, 2016
Tournament
TBD
Cherry Creek
Multiple Schools
Cherry Creek High School
Bruin Classic
Tournament
6:30PM
Rampart
Multiple Schools
Rampart High School
4 games
Monday, Sep 19, 2016
Match
6:30PM
Green Mountain
Thornton High School
Green Mountain High School
Tuesday, Sep 20, 2016
Match
6:00PM
Jefferson
Sheridan
Jefferson High School
Match
6:30PM
ThunderRidge
Chatfield
ThunderRidge High School
Match
6:30PM
Northglenn
Arvada West
Northglenn High School
Match
6:30PM
Dakota Ridge
Aurora Central
Dakota Ridge High School
League Match
6:30PM
Arvada
Alameda International
Arvada High School
Match
6:30PM
Evergreen
Conifer
Evergreen High School
Match
6:30PM
Columbine
Heritage
Columbine High School
Match
6:30PM
Brighton High School
Ralston Valley
Brighton High School
Match
6:30PM
Golden
Denver South
Golden High School
Match
6:30PM
Littleton High School
Pomona
Littleton High School
Match
Match
6:30PM
Vista Peak
Wheat Ridge
Vista PEAK School
(Rescheduled to
10-21-16
)
Wednesday, Sep 21, 2016
Match
6:30PM
Dakota Ridge
Rangeview
Dakota Ridge High School
(Date Changed from 09-13-16)
Match
6:30PM
Adams City
Alameda International
Adams City High School
(Rescheduled from 09-16-16)
Thursday, Sep 22, 2016
League Match
5:00PM
KIPP Collegiate
Jefferson
KIPP Collegiate High School
(Time Changed)
check gym address
League Match
6:30PM
Pomona
D'Evelyn
Pomona High School
Match
6:30PM
Skyview
Conifer
Skyview High School
Match
6:30PM
Valor Christian
Lewis-Palmer
Valor Christian High School
Match
6:30PM
Bear Creek
Doherty
Bear Creek High School
Match
6:30PM
Denver East
Lakewood
Denver East High School
(Time Changed)
Friday, Sep 23, 2016
Match
6:00PM
Evergreen
Montrose
Evergreen High School
Match
6:30PM
Pueblo South
Wheat Ridge
Pueblo South High School
Saturday, Sep 24, 2016
Invitational
8:00AM
D'Evelyn
Multiple Schools
D'Evelyn High School
Match
10:00AM
Valor Christian
Montrose
Valor Christian High School
Match
12:30PM
Columbine
Highlands Ranch
Columbine High School
Tuesday, Sep 27, 2016
League Match
6:00PM
Jefferson
Bruce Randolph
Jefferson High School
League Match
6:30PM
Ralston Valley
Bear Creek
Ralston Valley High School
League Match
6:30PM
D'Evelyn
Evergreen
D'Evelyn High School
League Match
6:30PM
Standley Lake
Wheat Ridge
Standley Lake High School
League Match
6:30PM
Valor Christian
Green Mountain
Valor Christian High School
(Date Changed to
09-28-16
)
Match
6:30PM
Columbine
Denver East
Columbine High School
League Match
6:30PM
Alameda International
Skyview
Alameda International High School
Match
6:30PM
Conifer
Denver South
Conifer High School
League Match
6:30PM
Littleton High School
Golden
Littleton High School
League Match
League Match
6:30PM
Pomona
Lakewood
Pomona High School
Wednesday, Sep 28, 2016
League Match
6:30PM
Valor Christian
Green Mountain
Valor Christian High School
(Date Changed from 09-27-16)
Thursday, Sep 29, 2016
League Match
6:00PM
Jefferson
Platte Canyon
Jefferson High School
(Date Changed to
10-01-16
)
League Match
6:30PM
Arvada West
Bear Creek
Arvada West High School
League Match
6:30PM
Golden
Standley Lake
Golden High School
League Match
6:30PM
Wheat Ridge
Littleton High School
Wheat Ridge High School
League Match
6:30PM
Evergreen
Valor Christian
Evergreen High School
League Match
6:30PM
Alameda International
Fort Morgan
Alameda International High School
League Match
6:30PM
Ralston Valley
Dakota Ridge
Ralston Valley High School
(Date Changed from 09-15-16)
Match
6:30PM
Conifer
Arvada
Conifer High School
League Match
6:30PM
Chatfield
Lakewood
Chatfield High School
Friday, Sep 30, 2016
Match
6:00PM
Jefferson
Far Northeast
Jefferson High School
League Match
6:30PM
D'Evelyn
Green Mountain
D'Evelyn High School
League Match
6:30PM
Pomona
Columbine
Pomona High School
Saturday, Oct 1, 2016
League Match
12:00PM
Jefferson
Platte Canyon
Jefferson High School
(
Date & Time Changed from 09-29-16
)
Date/Time changes due to Parent techer conferences at Jefferson
Tuesday, Oct 4, 2016
League Match
6:00PM
Lake County High School
Jefferson
Lake County High School
League Match
6:00PM
Lakewood
Dakota Ridge
Lakewood High School
Teacher Appreciation Night
League Match
6:30PM
Chatfield
Ralston Valley
Chatfield High School
League Match
6:30PM
Arvada West
Pomona
Arvada West High School
League Match
6:30PM
Bear Creek
Columbine
Bear Creek High School
League Match
6:30PM
Golden
D'Evelyn
Golden High School
League Match
6:30PM
Green Mountain
Standley Lake
Green Mountain High School
League Match
6:30PM
Wheat Ridge
Valor Christian
Wheat Ridge High School
League Match
6:30PM
Arvada
Fort Morgan
Arvada High School
Match
6:30PM
Conifer
Alameda International
Conifer High School
League Match
6:30PM
Littleton High School
Evergreen
Littleton High School
League Match
Thursday, Oct 6, 2016
League Match
6:00PM
Jefferson
Arrupe Jesuit
Jefferson High School
League Match
6:30PM
Arvada West
Dakota Ridge
Arvada West High School
League Match
6:30PM
Chatfield
Columbine
Chatfield High School
League Match
6:30PM
Evergreen
Wheat Ridge
Evergreen High School
League Match
6:30PM
Golden
Green Mountain
Golden High School
League Match
6:30PM
Valor Christian
Littleton High School
Valor Christian High School
League Match
6:30PM
Alameda International
Arvada
Alameda International High School
Match
6:30PM
Fort Morgan
Conifer
Fort Morgan High School
League Match
6:30PM
Standley Lake
D'Evelyn
Standley Lake High School
(Location Changed)
League Match
6:30PM
Bear Creek
Lakewood
Bear Creek High School
Friday, Oct 7, 2016
League Match
6:30PM
Ralston Valley
Pomona
Ralston Valley High School
Saturday, Oct 8, 2016
Invitational
TBD
Greeley Central
Wheat Ridge
Greeley Central High School
Tournament
TBD
Arvada
Multiple Schools
Arvada High School
Invitational
TBD
Battle Mountain
Golden
Battle Mountain High School
Invitational
8:00AM
Green Mountain
Multiple Schools
Bear Creek High School
4 games
Monday, Oct 10, 2016
League Match
6:30PM
Wheat Ridge
Golden
Wheat Ridge High School
League Match
6:30PM
Standley Lake
Evergreen
Standley Lake High School
League Match
6:30PM
D'Evelyn
Valor Christian
D'Evelyn High School
League Match
6:30PM
Littleton High School
Green Mountain
Littleton High School
League Match
Tuesday, Oct 11, 2016
League Match
6:00PM
Sheridan
Jefferson
Sheridan High School
League Match
6:30PM
Arvada West
Chatfield
Arvada West High School
League Match
6:30PM
Fort Lupton
Alameda International
Fort Lupton High School
Match
6:30PM
Conifer
Weld Central
Conifer High School
League Match
6:30PM
Skyview
Arvada
Skyview High School
(Location Changed)
Wednesday, Oct 12, 2016
Match
6:00PM
Jefferson
Denver North
Jefferson High School
(Rescheduled from 10-14-16)
per Email 9-26 date changed to 10-12-16
League Match
6:30PM
Standley Lake
Littleton High School
Standley Lake High School
League Match
6:30PM
Wheat Ridge
D'Evelyn
Wheat Ridge High School
(Date Changed from 10-13-16)
League Match
6:30PM
Fort Lupton
Arvada
Fort Lupton High School
(
Date, Time and Location Changed from 10-13-16
)
Thursday, Oct 13, 2016
League Match
5:00PM
Pinnacle
Jefferson
Pinnacle High School
(Time Changed)
League Match
6:30PM
Pomona
Dakota Ridge
Pomona High School
League Match
6:30PM
Golden
Valor Christian
Golden High School
League Match
6:30PM
Wheat Ridge
D'Evelyn
Wheat Ridge High School
(Date Changed to
10-12-16
)
League Match
6:30PM
Green Mountain
Evergreen
Green Mountain High School
League Match
6:30PM
Skyview
Alameda International
Skyview High School
Match
6:30PM
Englewood High School
Conifer
Englewood High School
League Match
6:30PM
Fort Lupton
Arvada
Fort Lupton High School
(Date Changed to
10-12-16
)
League Match
6:30PM
Columbine
Lakewood
Columbine High School
Friday, Oct 14, 2016
Match
6:00PM
Jefferson
Denver North
Jefferson High School
(Rescheduled to
10-12-16
)
Saturday, Oct 15, 2016
Game
TBD
Cheyenne Mountain
Multiple Schools
Cheyenne Mountain High School
Tuesday, Oct 18, 2016
League Tournament
6:00PM
Tba
Jefferson
TBA
League Match
6:00PM
Lakewood
Ralston Valley
Lakewood High School
Orange Out!
League Match
6:30PM
Bear Creek
Pomona
Bear Creek High School
League Match
6:30PM
Dakota Ridge
Chatfield
Dakota Ridge High School
League Match
6:30PM
Columbine
Arvada West
Columbine High School
League Match
6:30PM
Evergreen
Golden
Evergreen High School
League Match
6:30PM
Green Mountain
Wheat Ridge
Green Mountain High School
League Match
6:30PM
Valor Christian
Standley Lake
Valor Christian High School
League Match
6:30PM
Weld Central
Arvada
Weld Central High School
League Match
6:30PM
Alameda International
Englewood High School
Alameda International High School
Match
6:30PM
Conifer
Skyview
Conifer High School
League Match
6:30PM
Littleton High School
D'Evelyn
Littleton High School
League Match
Thursday, Oct 20, 2016
Game
TBD
Tba
Tba
TBA
League Tournament
TBD
Tba
Multiple Schools
TBA
League Tourney Quarter finals 4 sites higher seed hosts. All levels
League Tournament
4:00PM
Bennett
Jefferson
Bennett High School
(Time & Location Changed)
League Tournament
5:15PM
Academy, The
Jefferson
Bennett High School
League Match
6:00PM
Lakewood
Arvada West
Lakewood High School
Parent Night
League Match
6:30PM
Englewood High School
Arvada
Englewood High School
(Rescheduled to
10-21-16
)
League Match
6:30PM
Columbine
Ralston Valley
Columbine High School
League Match
6:30PM
Pomona
Chatfield
Pomona High School
League Match
6:30PM
Dakota Ridge
Bear Creek
Dakota Ridge High School
League Match
6:30PM
Alameda International
Weld Central
Alameda International High School
Match
6:30PM
Conifer
Fort Lupton
Conifer High School
League Tournament
6:30PM
Green Mountain
Evergreen
Green Mountain High School
Friday, Oct 21, 2016
Match
6:30PM
Wheat Ridge
Vista Peak
Wheat Ridge High School
(Rescheduled from 09-20-16)
League Match
6:30PM
Englewood High School
Arvada
Englewood High School
(Rescheduled from 10-20-16)
Saturday, Oct 22, 2016
Match
12:00PM
Columbine
Rock Canyon
Columbine High School
League Tournament
6:00PM
Tba
Jefferson
TBA
Monday, Oct 24, 2016
League Match
6:30PM
Chatfield
Bear Creek
Chatfield High School
Match
6:30PM
John F. Kennedy
Alameda International
John F. Kennedy High School
(Location Changed)
League Game
6:30PM
Standley Lake
Wheat Ridge
Standley Lake High School
4A League Tournament Game
Tuesday, Oct 25, 2016
Game
TBD
Tba
Tba
TBA
League Tournament
TBD
Tba
Multiple Schools
TBA
League Tournament Semi finals 4 sites higher seed hosts. All levels
Match
6:00PM
Aurora West College Preparatory Academy
Jefferson
Aurora West College Preparatory Academy
Match
6:00PM
Lakewood
Fossil Ridge High School
Lakewood High School
Senior Night
League Match
6:30PM
Fort Morgan
Alameda International
Fort Morgan High School
League Match
6:30PM
Dakota Ridge
Columbine
Dakota Ridge High School
League Match
6:30PM
Arvada
Conifer
Arvada High School
League Match
6:30PM
Ralston Valley
Arvada West
Ralston Valley High School
League Tournament
6:30PM
Green Mountain
Golden
Green Mountain High School
Match
6:30PM
Valor Christian
Evergreen
Valor Christian High School
Wednesday, Oct 26, 2016
Match
6:30PM
Fort Collins
Chatfield
Fort Collins High School
Thursday, Oct 27, 2016
League Championships
TBD
Tba
Multiple Schools
TBA
League championship 3rd, 5th, 7th place games at higher seeds 4 sites. All levels
League Match
6:30PM
Fort Morgan
Arvada
Fort Morgan High School
League Match
6:30PM
Alameda International
Conifer
Alameda International High School
League Tournament
6:30PM
Green Mountain
Standley Lake
Green Mountain High School
League Tournament
6:30PM
Wheat Ridge
Golden
Wheat Ridge High School
League Game
6:30PM
Littleton High School
Evergreen
Littleton High School
Friday, Oct 28, 2016
Tournament
TBD
Ponderosa
Chatfield
Ponderosa High School
Mustang Classic
Tournament
8:30AM
Cheyenne Mountain
Lakewood
Cheyenne Mountain High School
Tournament
4:00PM
Legend
Multiple Schools
Legend High School
4 game gurantee
Tournament
4:00PM
Dakota Ridge
Multiple Schools
Dakota Ridge High School
5 games
Saturday, Oct 29, 2016
Tournament
TBD
Cheyenne Mountain
Lakewood
Cheyenne Mountain High School
Tournament
TBD
Legend
Multiple Schools
Legend High School
4 game gurantee
Invitational
8:00AM
Golden
Multiple Schools
Golden High School
Tournament
8:00AM
Dakota Ridge
Multiple Schools
Dakota Ridge High School
Invitational
9:00AM
Evergreen
Multiple Schools
Evergreen High School
Match
10:00AM
Jefferson
Weld Central
Jefferson High School
(Time Changed)
Friday, Nov 4, 2016
4A Regional
3:00PM
Niwot
Littleton High School
Niwot High School
5A Regional
3:30PM
Fossil Ridge High School
Columbine
Fossil Ridge High School
4A Regional
5:00PM
Littleton High School
Battle Mountain
Niwot High School
5A Regional
5:15PM
Cherokee Trail
Columbine
Fossil Ridge High School
Saturday, Nov 5, 2016
5A Regional
9:00AM
Ralston Valley
Legacy
Ralston Valley High School
Regional
10:00AM
Pueblo West
Green Mountain
Pueblo West High School
5A Regional
10:00AM
Lakewood
ThunderRidge
Fairview High School
5A Regional
12:00PM
Fairview
Lakewood
Fairview High School
5A Regional
12:00PM
Ralston Valley
Coronado
Ralston Valley High School
4A Regional
12:30PM
Evergreen
Discovery Canyon
Eagle Valley High School
4A Regional
2:00PM
Eagle Valley
Evergreen
Eagle Valley High School